Niacynamid, witamina B3, witamina PP, niacyna to różne nazwy jednego związku aktywnego, ostatnio bardzo popularnego w kosmetologii. Dzięki swoim właściwościom niacynamid sprawdza się w walce z trądzikiem, zaczerwienieniem, stanami zapalnymi skóry czy nadmierną produkcją sebum.
Niacynamid
Niacynamid zwany również witaminą B3, witaminą PP czy niacyną to substancja, która naturalnie produkowana jest w organizmie człowieka. Jego skład to połączenie kwasu nikotynowego i jego amidu. Rozpuszczalny jest w wodzie, a dodatkowo wykazuje dużą odporność na działanie promieniowania UV, wysokiej temperatury oraz procesów utleniania. Niacynamid pełni bardzo ważną rolę w organizmie. Reguluje poziom cholesterolu we krwi, korzystnie oddziałuje na układ nerwowy, działa przeciwbakteryjnie, a także uczestniczy w syntezie takich składników jak aminokwasy, kwasy tłuszczowe, hormony, węglowodany.
Niacynamid do organizmu dostarczany jest wraz z pożywieniem. Źródłem witaminy B3 są m.in ryby, mięso, nabiał, drożdże, orzechy oraz produkty pełnoziarniste.
Należy podkreślić, że niacynamid jest substancją bezpieczną, co oznacza, że nie ma potrzeby stopniowego przyzwyczajania skóry do jego aplikacji i działania. Witaminę B3 można stosować w szerokim spektrum stężeń, jednak nie zawsze więcej oznacza lepiej. Najskuteczniejsze działanie niacynamidu zyskuje się przy stężeniu 2-5%.
Działanie niacynamidu
Niacynamid bardzo dobrze działa w towarzystwie związków nawilżających oraz wiążących wodę jak np. kwas hialuronowy, ceramidy czy gliceryna. W ten sposób uzyskuje się idealny efekt nawilżenia skóry, odbudowanego płaszcza hydrolipidowego oraz zmniejszenia podrażnienia skóry. Niacynamid często łączony jest również z peptydami, dzięki czemu znajduje zastosowanie w pielęgnacji cery dojrzałej. Właściwości przeciwstarzeniowe niacynamidu zapewnia połączenie witaminy B3 z retinolem. To doskonałe połączenie nie tylko dla skór dojrzałych, ale również w pielęgnacji cery trądzikowej, w celu wsparcia odbudowy płaszcza hydrolipidowego, zwężenia porów skóry czy regulacji nadmiernego łojotoku.
Planując pielęgnację domową należy zwrócić szczególną uwagę na niektóre drażniące połączenia niacynamidu. Nie zaleca się go łączyć m.in. z czystą postacią witaminy C o niskim pH. W takim połączeniu dochodzi do syntezy kwasu nikotynowego, który stanowi przyczynę podrażnienia i zaczerwienienia skóry.
Warto podkreślić, że niacynamid działa w neutralnym odczynie, dlatego też łączenie go z substancjami o niskim pH będzie mijać się z celem. Oba związki będą wówczas wzajemnie neutralizować swoje działanie.
Połączenie niacynamidu z kwasem azelainowym pozwala na skuteczną walkę z przebarwieniami. Przykładem może być m.in. kwas kojowy, kwas azelainowy oraz niacynamid. Zabieg z ich wykorzystaniem nie tylko dogłębnie oczyszcza skórę, ale również rozjaśnia ją.
W zabiegach redukujących przebarwienia należy wspomnieć także o wykorzystaniu niacynamidu z prekursorem kwasu hialuronowego – kwasem traneksamowym. Ma on na celu hamowanie transportu melanosomów z melanocytów do keratynocytów, co zapobiega odkładaniu się melaniny w naskórku. Stosuje się go przy wielu rodzajach przebarwień mi.n pozapalnych, posłonecznych czy hormonalnych.
Należy wspomnieć, że niacynamid ze względu na swoją dużą stabilność może być łączony z procedurami wykorzystującymi aparaturę np: oczyszczanie wodorowe, infuzja tlenowa, ultradźwięki.
Podsumowanie
Ze względu na szeroki wachlarz korzystnych właściwości należy mocno doceniać związek jakim jest niacynamid. Przebarwienia, trądzik, zmarszczki, suchość skóry to tylko niektóre defekty z jakimi skutecznie walczy witamina B3. Potwierdza to również jej obecna popularność na rynku kosmetycznym, a także występowanie w wielu rodzajach i typach produktów kosmetycznych.