OkiemKosmetologa

health&beauty

ZDROWIE

Skalpel w rękach podologa

Obecnie zauważa się coraz większą liczbę pacjentów w gabinetach podologicznych. Niewątpliwie wiąże się to ze zwiększoną świadomością dotyczącą pielęgnacji stóp, a także dbaniem o ich zdrowie. Mikroostrza stanowią nowoczesną alternatywę, które na co dzień używane są w dziedzinie chirurgii. Zwiększają bowiem precyzję i otwierają dodatkowe możliwości dla podologów.

Warto podkreślić, że jeszcze kilka lat temu skalpel w rękach podologa budził pewne obawy, a także był czymś zupełnie nowym. Obecnie podolodzy nie wyobrażają sobie pracy bez niego, co więcej, sięgają po coraz to nowe rozwiązania ułatwiające pracę wśród pacjentów. Warto podkreślić, że tego rodzaju narzędzia, charakteryzują się dużą precyzją pracy, która w zawodzie podologa jest bardzo istotna. Dzięki niej specjalista może dokładnie opracować stopy dotknięte hiperkeratozą, oczyścić rozpadliny, miejsca występowania brodawek wirusowych czy wrastające paznokcie.

Hiperkeratozy

Hiperkeratozy stanowią najczęstszą przyczynę pojawiania się pacjentów w gabinecie podologicznym. Są to nadmierne zgrubiałe warstwy naskórka, które występują w różnych formach: odciski, modzele, zrogowacenia w obrębie pięt. W sytuacji nadmiernego nagromadzenia ich na stopach mogą pojawiać się bolesne pęknięcia, które będą utrudniać chodzenie. Zrogowacenia występują na skutek nadmiernego tarcia i nacisku na skórę stóp, co w następstwie prowadzi do nadmiernego wzrostu komórek naskórka.

Warto podkreślić, że hiperkeratozy stanowią reakcję obronną organizmu na czynniki zewnętrzne mające na celu ochronę skóry i głębiej położonych tkanek przed uszkodzeniami.

Hiperkeratozy mogą prowadzić do dyskomfortu podczas chodzenia, a nawet stanowić przyczynę dolegliwości bólowych. Zwykle pojawiają się one gdy dochodzi do ucisku na zakończenia nerwowe lub na ich powstaje bolesna rozpadlina. Uszkodzenia te nie tylko mogą stać się bolesne, ale również stanowić otwarte drzwi do przejścia patogennych drobnoustrojów. Warto podkreślić, że wiele czynników wpływa na powstawanie tego rodzaju zmian np: niewygodne, źle dopasowane obuwie, otyłość, ciąża, deformacje w obrębie stóp, aktywność fizyczna, choroby powodujące nadmierne przesuszenie skóry.

Zmiany te ciężko jest usunąć przy pomocy frezarki, ponieważ kapturek ścierny nie nadaje się do tak głębokich defektów. Frezy mogą podrażnić oraz poparzyć skórę, jednocześnie nie osiągając efektu gładkich stóp. Doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie małego, ostrego ostrza, które będzie na tyle precyzyjne, aby oczyścić zmianę na podeszwie stóp.

Zobacz również: Jak bezpiecznie korzystać z ostrzy w gabinecie podologicznym?

Wrastające paznokcie

Wrastające paznokcie to bolesne schorzenie, które polega na wbijaniu się płytki paznokcia w skórę otaczającą paznokieć. Brak reakcji na tego rodzaju sytuację może prowadzić do stanów zapalnych, bolesności, zaczerwienienia, obrzęku, a nawet infekcji. Bardzo często wrastające paznokcie dotyczą dużych palców, jednak mogą występować także u małych paznokci na palcach u stóp.

Dolegliwość ta może być spowodowana niewłaściwym przycinaniem paznokci, noszeniem źle dopasowanego obuwia, mechanicznymi urazami paznokci, otyłością czy ciążą.

W przypadku wrastających paznokci istotna jest właściwa terapia oraz profilaktyka. Prawidłowe oraz precyzyjnie usunięcie wrastającego paznokcia możliwe jest przy wykorzystaniu specjalistycznych narzędzi podologicznych takich jak cęgi do wrastających paznokci lub mikroostrze o numerze 62. Dzięki niemu w bezpieczny sposób można wejść nim w wał paznokciowy, podciąć uwieziony paznokieć bez ryzyka uszkodzenia skóry wokół.

Warto podkreślić, że podczas zabiegu bardzo ważna jest wygodna oraz pewność chwytu. Dzięki temu, że większość ostrzy jest kompatybilna z wieloma ergonomicznymi rękojeściami o różnych długościach, każdy podolog zarówno prawo jak i lewo ręczny będzie mógł dobrać uchwyt do własnych preferencji.

Podsumowanie

Mikroostrza są niezwykle ważnym narzędziem w zawodzie podologa. Pozwalają bowiem na precyzyjne oraz skuteczne usuwanie różnego rodzaju zmian skórnych oraz paznokciowych. Jest to niezwykle ważne w przypadku usuwania hiperkeratoz na podeszwach stóp, co daje zarówno skuteczne jak i dokładne usunięcie zmian bez żadnego ryzyka uszkodzenia, innych otaczających tkanek. Należy również pamiętać, że ostre i precyzyjne narzędzia pozwalają na szybką pracę specjalisty. Mikroostrza dają coraz szersze i nowsze możliwości pracy, większą dokładność oraz kontrolę w oczyszczaniu różnego rodzaj zmian. Stanowią zatem nieodzowne narzędzie pracy w gabinecie podologicznym.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *