Makijaż permanentny (permanent make-up) od lat znajduje się na liście najbardziej powszechnych zabiegów kosmetycznych. Nie tylko zapewnia efekt podkreślonych i zadbanych oczu, brwi czy ust, ale również komfort i oszczędność czasu na co dzień.
Budowa skóry
Skóra zbudowana jest z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej oraz tkanki podskórnej. Linergistów szczególnie interesuje naskórek oraz skóra właściwa. Naskórek zbudowany jest z warstwy podstawnej, kolczystej, ziarnistej, jasnej oraz rogowej. Stanowi tak zwaną pierwszą linię obrony, mimo to przepuszcza do wewnątrz m.in. promienie UV.
Powstaje z ektodermy i zbudowany jest z keratynocytów. Cyklicznie co 28 dni (u osób młodych) oraz 40-50 dni (u osób dojrzałych) następuje proces keratynizacji. Polega on na przejściu keratynocytów z warstwy podstawnej do warstwy rogowej, gdzie ostatecznie komórki ulegają zniszczeniu (turnover time).
Wiedza na temat procesu keratynizacji skóry pozwala wyciągnąć ważne wnioski:
- pigment nie może być bezpośrednio osadzony w naskórku, ponieważ w procesie keratynizacji większość pigmentu zostałaby wyłuszczona;
- 28 dni to minimalna ilość dni na proces regeneracji skóry, dlatego też po tym czasie jest idealny moment na wykonanie zabiegu dopigmentowania;
- proces keratynizacji u osób dojrzałych jest wydłużony, w związku z tym idealny czas na dopigmentowanie to wiek klienta +10 dni.
Warstwa skóry właściwej posiada grubość do 2,5 mm. Tworzy ją tkanka łączna, która dzieli się na dwie części: brodawkowatą i siateczkowatą. Szczególnie ważna warstwa dla linergistów to warstwa brodawkowata, w której docelowo odkłada się pigment. W warstwie tej znajdują się naczynia włosowate – krwionośne i limfatyczne. Ich celem jest dostarczanie składników odżywczych w stronę naskórka oraz odprowadzanie z niego substancji przemiany materii. W warstwie siateczkowatej znajduje się sieć włókien kolagenowych, elastynowych, naczyń krwionośnych, gruczołów potowych, łojowych, fibroblastów, histiocytów, komórek tucznych i limfocytów.
Wskazówka
Warto podkreślić, że makijaż permanentny to mechaniczny uraz, na który reaguje układ nerwowy według schematu:
URAZ-REAKCJA UKŁADU NERWOWEGO-INFORMACJA DO MÓZGU-URUCHOMIENIE PROCESU OBRONNEGO.
Synergia PMU
Należy podkreślić, że makijaż permanentny to połączenie kilku działań ze strony specjalisty, a więc dotyk, ucisk, wibracja, rozciąganie, odczuwanie bólu. Penetracja igły w skórę oraz drgania urządzenia to tylko niektóre czynniki, na które reaguje skóra. Kiedy dochodzi do przerwania jej ciągłości, oprócz zaczerwienienia oraz podrażnienia pojawia się jej tzw. strażnik, a więc osocze. Wówczas rozpoczyna się proces obronny skóry, a przez to uruchomia się proces gojenia. Należy podkreślić, że zbyt głęboka penetracja będzie prowadzić do krwawienia, jednocześnie należy pamiętać, że podczas zabiegu skóra może krwawić, szczególnie jeśli jest cienka, wrażliwa i płytko unaczyniona. Nie może być to jednak intensywne krwawienie, jest ono oznaką zbyt głębokiej pracy.
Głębokość aplikacji pigmentu jest bardzo ważna, ponieważ decyduje o trwałości oraz kolorze makijażu permanentnego.
Czynniki wpływające na efekt pigmentacji
Wiek
Makijaż permanentny skóry dojrzałej wymaga łagodniejszej pracy ze względu na ścieńczenie skóry oraz utratę elastyczności. Skóra osób dojrzałych cechuje się zmniejszoną gęstością oraz kruchością naczyń krwionośnych. Występuje także zwiększona ilość znamion oraz przebarwień skóry.
Podczas pracy linergistów ze skórą dojrzałą ważne jest wzięcie pod uwagę nieco cieplejszego odcienia pigmentu, ponieważ chłodniejsze barwy po wygojeniu mogą prezentować się jako brudne lub przygaszone. Należy również zwrócić uwagę na wybór kardridża, stosunek obrotu do ruchów ręki i długości odcinków, aby uniknąć szarpania skóry. Ponadto warto mieć na uwadze fakt, że potraktowanie w ten zam sposób skóry młodej oraz dojrzałej może wiązać się ze zbyt głęboko wprowadzonym pigmentem, a co za tym idzie efektem przepigmentowania.
Rodzaj skóry
Zabiegi makijażu permanentnego wykonywane są na każdym rodzaju skóry, należy jednak zwrócić uwagę na jej podtypy, które jak się okazuje mają wpływ na pigmentację. Bardzo duże znaczenie ma czy linergista podczas zabiegu pracuje ze skórą płytko lub głęboko unaczynioną, ponieważ pigment połączony z krwią może zmienić swoją barwę. Rodzaj skóry wiąże się również z jej pH. Właściwe pH skóry utrzymuje się na poziomie 4-6. Niskie pH skóry objawia się nadprodukcją łoju oraz potu, skóra jest zatem przetłuszczona. Zwiększonemu pH skóry, z kolei towarzyszy przesuszenie oraz nadwrażliwość.
Parametry urządzenia
Parametry urządzenia do makijażu permanentnego, rodzaj kartdridża oraz skok igły jest niezwykle ważny. Parametry te określają zwykle odstęp od najwyższego do najniższego poziomu igły podczas pracy urządzenia. Im skóra jest delikatniejsza i wrażliwa tym bardziej polecane jest urządzenie o mniejszym skoku igły. Warto podkreślić, że byt wysoki skok igły w połączeniu z agresywną pracą operatora urządzenia może skutkować przepigmentowaniem skóry oraz nieestetycznym efektem końcowym
Podsumowanie
Na efekt końcowy makijażu permanentnego wpływa wiele czynników. Wymienione wyżej m.in. parametry urządzeń, technika pracy, głębokość wprowadzenia igieł, rodzaj pigmentów, wiek klienta oraz rodzaj skóry mówi o tym jak wiele należy wziąć pod uwagę podczas zabiegu makijażu permanentnego.