Peelingi mechaniczne należą do grupy najpopularniejszych złuszczań wykorzystywanych w zabiegach kosmetologicznych. To sprawdzone oraz dobrze znane metody pielęgnacji cery, które działają na różnych poziomach skóry.
Peelingi mechaniczne
Peelingi mechaniczne to rodzaj pielęgnacji, który sprawdza się w wielu terapiach przyspieszających cykl przemiany komórkowej, pobudzających krążenie oraz zmniejszających widoczność niedoskonałości (blizny, przebarwienia). Należy podkreślić, że każdy z peelingów mechanicznych stymuluje proces przemiany komórkowej usuwając produkty, który zapychają pory skóry (martwe komórki naskórka, sebum skórne oraz zanieczyszczenia środowiska zewnętrznego). Dzięki ich działaniu zostaje odsłonięta, świeża zdrowa skóra, przez co cera zyskuje zdrowy równomierny koloryt.
Peelingi mechaniczne
Wśród peelingów mechanicznych wyróżnia się:
1. Oxybrazję.
Mikrodermabrazja wodno-tlenowa, w której głównym elementem oddziałującym na skórę jest sól fizjologiczna oraz tlen. Zabieg z wykorzystaniem oxybrazji ma wiele wskazań przy małej ilości przeciwwskazań. Jego zaletą jest wyraźne odświeżenie skóry, usprawnienie procesu keratynizacji, wzmocnienie płaszcza hydrolipidowego skóry, wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych oraz mikrobiomu naskórka.
Wskazówka
Oxybrazja stanowi ważny rytuał w zabiegach oczyszczających, hartujących ściany naczyń krwionośnych, a także zabiegach nawilżających i dotleniających. To element zabiegu, który doskonale sprawdza się w pielęgnacji cery zanieczyszczonej, wrażliwej oraz dojrzałej.
2. Mikrodermabrazję.
Mikrodermabrazja to doskonałe rozwiązanie dla wielu problemów skórnych. Obecnie coraz rzadziej wykorzystywana w kosmetologii, choć nadal spotkać ją można w zabiegach zmniejszających widoczność przebarwień, delikatnych blizn, oczyszczających pory skóry oraz wyrównujących strukturę skóry. Mikrodermabrazja może być stosowana w pielęgnacji każdego rodzaju skóry, za wyjątkiem cery wrażliwej oraz naczyniowej.
Wyróżnia się mikrodermabrazję korundową wykorzystującą ścierające mikrokryształki korundu (tlenku glinu), które wyrzucane są przez specjalną głowicę, a następnie odprowadzane z powierzchni skóry wraz z martwymi komórkami naskórka.
Z kolei mikrodermabrazja diamentowa posiada specjalne diamentowe końcówki o różnych gradacjach, a co za tym idzie różnych parametrach ścierania. Zabieg polega na przesuwaniu diamentowej głowicy po powierzchni skóry, dzięki czemu usuwa ona martwe komórki naskórka. Produkowane przez aparat podciśnienie zasysa złuszczone komórki skóry i usuwa z jej powierzchni.
3. Peeling kawitacyjny.
Peeling kawitacyjny często nazywany również kawitacją złuszcza naskórek za pomocą ultradźwięków, bazując na szybkiej przemianie z fazy ciekłej w fazę gazową. Przez zachodzące zjawisko, skóra początkowo musi być lekko zwilżona. W zetknięciu z ultradźwiękami na jej powierzchni tworzą się mikropęcherzyki, które następnie ulegają rozpadowi. Zabieg z wykorzystaniem peelingu kawitacyjnego polecany jest osobom z cerą trądzikową, trądzikiem różowatym oraz z niedoskonałościami takimi jak zaskórniki.
Peeling kawitacyjny usuwa z naskórka martwe komórki, dokładnie go czyści, hamując rozmnażanie się bakterii. Dodatkowo wibracje, które odczuwalne są podczas zabiegu usprawniają przepływ krwi oraz limfy, co zwiększa dotlenienie oraz odbudowę skóry. Zmiany jakie zauważalne są po pierwszym zabiegu to przede wszystkim zmniejszona ilość zaskórników oraz poprawa gospodarki wodnej skóry.
Podsumowanie
Peelingi mechaniczne to bezpieczne i nieinwazyjne metody stosowane w procedurach zabiegowych. Stanowią bardzo dobre rozwiązanie w przypadku poprawy kolorytu skóry, jej oczyszczenia oraz redukcji niechcianych defektów w postaci przebarwień, zmarszczek czy blizn. Warto podkreślić, że peelingi mechaniczne można łączyć z innymi rodzajami zabiegów, zapewniając w ten sposób jeszcze lepsze rezultaty danej terapii.