Aloes w kosmetologii od dawna znajduje szerokie zastosowanie. Ze względu na wiele właściwości pielęgnacyjnych oraz zdrowotnych, na rynku kosmetycznym wykorzystywany jest na szeroką skalę. W starożytności nazywany był “rośliną nieśmiertelności”, Nefretete nacierała twarz świeżym sokiem z aloesu, z kolei Hipokrates zauważył jego działanie przyspieszające gojenie się ran oraz oparzeń.
Aloes
Aloes to roślina należąca do grupy sukulentów, a więc gatunków, które na skutek adaptacji do trudnych warunków środowiskowych posiadają zdolność magazynowania wody w swoich liściach. Roślina wywodzi się z rejonów tropikalnych, dlatego spotkać ją można m.in. w częściach Afryki takich jak Kenia, Somalia czy Sudan. Roślina charakteryzuje się niezmiennie zielonymi, długimi oraz mięsistymi liśćmi, zakończonymi niewielkimi kolcami. Najbardziej powszechną odmianą aloesu jest Aloe Vera – aloes zwyczajny.
Właściwości aloesu
Należy wiedzieć, że aloes posiada aż 200 wartościowych związków aktywnych wykazujących właściwości kosmetyczne oraz lecznicze. Roślina przede wszystkim stanowi źródło aminokwasów również takich, których organizm ludzki samodzielnie nie produkuje. Aloes bogaty jest w witaminę A, C i E, a także witaminy z grupy B. W jego składzie znaleźć również można związki mineralne takie jak: potas, magnez, cynk, żelazo, sód, wapń, chrom, selen, miedź oraz mangan. Ponadto w liściach aloesu znajdziemy enzymy o działaniu przeciwzapalnym, nienasycone kwasy tłuszczowe, ligninę, cukry, a także saponiny o właściwościach odkażających i ściągających.
Aloes w kosmetologii
Kosmetologia wykorzystuje właściwości aloesu w pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Oznacza to, że znaleźć go można zarówno w produktach dla skór najmłodszych jak i cer dojrzałych.
Do jego głównych zadań w dziedzinie kosmetologii należy:
- nawilżanie – obecna w liściach rośliny duża ilość wody oraz polisacharydów sprawia, że aloes to humektant, a więc substancja, która przyciąga wilgoć z otoczenia i skutecznie zatrzymuje ją w warstwie kolczystej naskórka;
- łagodzenie podrażnień – obecne w liściach aloesu fitosterole, witamina E oraz NNKT przyczyniają się do łagodzenia świądu, zaczerwienienia, a także zmniejszenia zjawiska łuszczenia się naskórka;
- działanie przeciwzapalne – enzymy obecne w aloesie sprawiają, że roślina przeciwdziała stanom zapalnym oraz zmniejsza występujące;
- stymulacja syntezy kolagenu – poprzez działanie proliny i lizyny pobudza aktywność fibroblastów, zwiększając jędrność i elastyczność skóry;
- działanie antyoksydacyjne – obecna w aloesie witamina E i C wpływa na redukcję szkodliwych wolnych rodników oraz chroni skórę przed działaniem stresu oksydacyjnego.
Zastosowanie aloesu
Niezwykle cenne właściwości aloesu wykorzystywane są niemal w każdej gałęzi przemysłu kosmetycznego. Jego wszechstronność, a co za tym idzie uniwersalność , a także skuteczność sprawiły, że roślina ta stała się jedną z najbardziej istotnych i pożądanych składników aktywnych kosmetyków. Właściwości aloesu znalazły zastosowanie w produktach do włosów (maski, szampony, odżywki) oraz kosmetykach do pielęgnacji skóry (kremy, kremy pod oczy, peelingi, maski, serum, balsamy oraz masła).
Podsumowanie
Aloes to jeden z kluczowych komponentów w dziedzinie kosmetologii. Jego wszechstronne właściwości sprawiły, że wykorzystywany jest w każdej gałęzi przemysłu kosmetycznego, zarówno w kosmetykach profesjonalnych jak i przeznaczonych do domowej pielęgnacji ciała.