OkiemKosmetologa

health&beauty

Podolog leczy stopy podczas zabiegu
CHOROBY

Wrastający paznokieć

Wrastający paznokieć to zespół chorobowy płytki paznokciowej, który oznacza jej deformację. Schorzenie to stanowi bardzo częste zjawisko w gabinetach podologicznych oraz kosmetycznych.

Wrastający paznokieć

Wrastający paznokieć to jeden z najbardziej powszechnych schorzeń płytki paznokciowej, który występuje zarówno w gabinetach kosmetycznych jak i podologicznych. Problem dotyczy głównie paznokci u stóp (jej strony przyśrodkowej). Bardzo często problem ten u pacjentów posiada charakter przewlekły i nawracający.

Wrastający paznokieć polega na zagłębieniu się płytki paznokciowej, w otaczające go tkanki miękkie. Zjawisko to organizm traktuje jako ciało obce, co w konsekwencji prowadzi do wystąpienia stanu zapalnego oraz często z nim związanych dolegliwości bólowych. Dalszy etap wrastającego paznokcia skutkuje przerostem ziarniny czyli żywoczerwonej tkanki, która podkrwawia przy lekkim urazie (tzw. dzikie mięso) oraz infekcją bakteryjną lub grzybiczą.

Wrastający paznokieć – objawy

Płytka paznokciowa wrasta, ponieważ dochodzi do permanentnego zgięcia jej bocznej krawędzi, co oznacza, że paznokieć rosnąc wbija się w wał okołopaznokciowy prowadząc tym do dyskomfortu, bólu, stanu zapalnego, zaczerwienienia, obrzęku oraz wysięku surowiczego. Należy podkreślić, że wyraźny ból może ograniczać chodzenie. Bolesność początkowo odczuwalna jest przy dotyku, natomiast w późniejszym czasie staje się on permanentny. Wraz z upływem czasu dochodzi do powstania ziarniny tzw. dzikie mięso, które jest silnie unaczynione. W wyniku tego, często dochodzi do infekcji bakteryjnej lub grzybiczej, prowadząc do ropnego wysięku, który może niszczyć macierz paznokcia lub ją deformować.

Rodzaje wrastających paznokci

Wśród zjawiska wrastających paznokci wyróżnić można:

  • paznokcie wkręcające – paznokcie nadmiernie zaginają się w tkanki miękkie tworząc kształt rurki;
  • paznokcie łyżeczkowate – cechują się uniesionymi wolnymi brzegami przy jednoczesnym wklęśnięciu środkowej części płytki;
  • paznokcie zdeformowane – charakteryzują się zakrzywieniem płytki, w wyniku nieprawidłowej biomechaniki stóp (płaskostopie, koślawość) oraz palców (palce młoteczkowate, koślawe). Zjawisko to prowadzi do silnego nacisku na płytkę, w wyniku czego paznokcie zmieniają swój kształt i zaczynają wrastać.

Terapia wrastających paznokci

W gabinetach kosmetycznych i podologicznych stosuje się kilka rozwiązań terapeutycznych wrastających paznokci. Od tego jaką metodę wybierze specjalista, zależy w jakim stadium wrastania znajduje się paznokieć, a także jaka jest jego przyczyna, objawy oraz stan samej płytki paznokciowej.

1. Klamry.

Klamry ortonyksyjne służą do korekcji kształtu płytki paznokcia. Mają one na celu uniesienie brzegów paznokcia, aby odciążyć wał paznokciowy, zmienić kształt paznokcia oraz zapewnić mu właściwy tor wzrostu. Warto wspomnieć, że o wyborze rodzaju klamry decyduje specjalista, który bierze pod uwagę grubość i elastyczność płytki, sposób wrastania płytki, a także okres trwania schorzenia. Klamry zaleca się nosić od 6 do 12 miesięcy.

2. Kostka Arkady.

Metoda polega na podniesieniu płytki paznokciowej za pomocą kostki Arkady i zalaniu jej żywicą akrylową. Metoda nadaje odpowiedni kształt płytce oraz właściwą drogę wzrostu paznokcia.

3. Tamponada.

Tamponada to podstawowy zabieg w terapii wrastających paznokci. Metoda polega na założeniu opatrunku pod brzegi płytki paznokciowej, w celu zmniejszenia nacisku na wał paznokciowy, zniwelowaniu powstałych na nim podrażnień, a także zwiększenia przestrzeni pomiędzy płytką, a wałem paznokciowym.

Profilaktyka wrastających paznokci

Występuje wiele metod obejmujących profilaktykę wrastających paznokci. Wśród nich wyróżnić można prawidłowe obcinanie paznokci, zgodnie z linią łożyska, a następnie zaokrąglenie brzegów pilnikiem, w celu usunięcia ostrych krawędzi. Istotna jest także właściwa pielęgnacja, która polega na dokładnym myciu stóp i paznokci oraz regularnym oczyszczaniu paznokci i wałów paznokciowych. Należy pamiętać również o wygodnym i przewiewnym obuwiu.

Podsumowanie

Wrastający paznokieć to bardzo częsta dolegliwość, która dotyka dużej ilości młodych osób. Problemu jakim jest wrastanie paznokci nie należy lekceważyć. Szybka interwencja pozwala w krótkim czasie przywrócić płytkę do stanu pierwotnego. Jej zlekceważenie prowadzi do infekcji bakteryjnej, grzybiczej. W efekcie do martwicy palca lub jego amputacji. W najgorszym przypadku dochodzi do zakażenia całego organizmu (sepsa) oraz zgonu.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *