Czas ciąży dla wielu kobiet jest jednym z najbardziej wyjątkowych doświadczeń życiowych. To moment pełen oczekiwań, radości oraz wielu emocji. Należy podkreślić, że kobiety spodziewające się dziecka nie powinny być wykluczane z wizyt w miejscach takich jak gabinet podologiczny. Między innymi z tego względu, że wizyty tego rodzaju mogą stanowić ważny element w profilaktyce zdrowych stóp przyszłej mamy.
Okres ciąży to cała kaskada zmian fizjologicznych mających wpływ na przebieg porodu, a także stan zdrowia kobiety po porodzie. Już w pierwszym trymestrze ciąży zachodzą zmiany hormonalne w ciele kobiety, zaburzenia ze strony gospodarki wodnej czy zmiany metaboliczne.
Pierwsze miesiące ciąży, to także zmiany w ustawieniu kręgosłupa oraz miednicy. Podczas ciąży wszystkie krzywizny ciała reorganizują się szukając odpowiedniego balansu dostosowując się jednocześnie do zmian zachodzących w ciele kobiety. Zmiany zachodzące w kręgosłupie kobiety wpływają również na chód przyszłej mamy. Dlatego też gdy zmiany w statyce ciała oraz przyrost masy następują zbyt szybko na podeszwach stóp mogą pojawiać się hiperkeratozy pod postacią modzeli. Zmiany te będą bronić skórę przed nadmiernym uciskiem oraz tarciem. Jeśli z kolei powstałe zrogowacenia nie będą w stanie kompensować nowo powstałych obciążeń, w miejscach traumatyzacji mogą powstać bolesne odciski szczególnie w okolicach przodostopia.
Zobacz również: Ciąża mnoga.
Kobieta w ciąży w gabinecie podologicznym
Badanie stóp kobiet w ciąży u podologa wymaga szczególnej ostrożności, ze względu na zmiany jakie zachodzą w tym czasie w organizmie. Podczas rutynowej wizyty podolog rozpoczyna ją od przeprowadzenia wywiadu, dzięki czemu specjalista jest w stanie rozpoznać z jakim problemem może zgłaszać się kobieta. Następnie podolog wykonuje ogólne badanie stóp oraz ocenę ich stanu zdrowia, zwracając szczególną uwagę na skórę oraz paznokcie.
Bardzo częstym problemem kobiet w ciąży są obrzęki stóp. Skarżą się wówczas na bolesność oraz związany z tym dyskomfort, a także trudność dobrania odpowiedniego obuwia. Bardzo ważnym w tym czasie jest zalecenie odpowiedniej pielęgnacji domowej stóp. W czasie ciąży zaleca się stosować delikatne produkty. Należy unikać silnych środków chemicznych, które będą wysuszać naskórek, a także prowadzić do jego podrażnienia, a przede wszystkim wchłaniać się przez skórę i negatywnie wpływać na płód.
Decydując się na krem do stóp warto wybierać te z naturalnymi składnikami jak colostrum, masło shea, olej kokosowy czy aloes.
Warto podkreślić, że kobiety w ciąży zgłaszające się z bólem do podologa powinny być traktowane priorytetowo, ponieważ, każdy dzień oczekiwania wiąże się z następstwem kolejnych dysfunkcji, a co za tym idzie narastanie w ciężarnej dodatkowego niepokoju.
Działania podologiczne w przypadku wrastających paznokci, odcisków czy pękających pięt należy zaplanować, aby w jak najszybszym czasie zredukować ból oraz występujące stany zapalne.
Ze względu na ciągle zachodzące zmiany w procesie chodu oraz struktury skóry nie zaleca się usuwać w nadmiarze fizjologicznych zrogowaceń czy niebolesnych hiperkeratoz. Wszystkie zabiegi o działaniu złuszczającym, a także produkty zawierające kwasy powinny być zastąpione preparatami o pH neutralnym dla skóry stóp. Ponadto zaleca się przesunięcie w czasie terapii grzybiczych na paznokciach oraz brodawek wirusowych, ze względu na ograniczony wachlarz dozwolonych substancji aktywnych.
Porady dla kobiet w ciąży
- do masażu, który poprawi krążenie kończyn dolnych zaleca się zastosować olejki roślinne (olej kokosowy, olej jojoba, olej migdałowy), one doskonale wpływają na kondycję skóry, z kolei masaż złagodzi napięcia mięśniowe;
- jeśli w trakcie ciąży pojawia się uczucie gorąca w obrębie stóp ulgę przynoszą żele chłodzące zawierające miętę pieprzową czy ekstrakt z aloesu;
- regularne kąpiele stóp w ciepłej wodzie oraz dokładne osuszanie przestrzeni międzypalcowych zapobiega maceracji naskórka oraz infekcjom grzybiczym;
- wybieranie wygodnego obuwia może zredukować dyskomfort bolących stóp oraz zapewnić odpowiednie krążenie w kończynach dolnych;
- staranne obcinanie paznokci, unikanie obcinania ich zbyt krótko zapobiega problemom z wrastaniem płytki paznokciowej.
Podsumowanie
Gabinet podologiczny, to miejsce, które powinno być uwzględnione w opiece kobiet ciężarnych. Zdrowe oraz zadbane stopy odgrywają bardzo ważną rolę w komforcie oraz ogólnym samopoczuciu przyszłych mam. W związku z tym regularna kontrola stanu stóp, odpowiednio dobrane zabiegi podologiczne, a także profilaktyka są bardzo ważne dla utrzymania zdrowych stóp przez cały okres ciąży.