Pąki liści oraz kwiatów są najbardziej skutecznym środkiem spośród wszystkich ekstraktów pochodzenia roślinnego. Mechanizm ich działania, wynika z zawartości tkanek zarodkowych, które są silnie skoncentrowane w pąkach. Warto podkreślić, że jeszcze do niedawna dobroczynne właściwości roślin wykorzystywane były głównie w celach zdrowotnych, dziś można mówić o zastosowaniu gemmoterapii w kosmetologii.
Gemmoterapia
Gemmoterapia lub fitoembrioterapia to dziedzina fitoterapii, która zajmuje się wykorzystaniem nierozwiniętych części roślin (pączków, kwiatów oraz pędów roślin) w celach zdrowotnych. Choć starożytne spisy leków sugerowały stosowanie pąków w celach leczniczych, to dopiero w połowie XX wieku gałąź ta zyskała szerokie zainteresowanie. Zawdzięczamy je dwóm lekarzom Belgowi Polowi Henry’emu oraz Francuzowi Maxowi Tetau, którzy uznawani są za ojców gemmoterapii.
Pąki koncentrują korzyści płynące z rośliny i oferują roślinne totum, tzn: wszystkie związki aktywne rośliny. W fazie embrionalnej pąki zawierają tak zwany merystem, czyli tkankę twórczą zbudowaną z komórek zdolnych do podziałów. To właśnie w tym miejscu znajdują się komórki macierzyste rośliny, które na gruncie naszego naskórka mogą stymulować proces odnowy komórkowej.
Zastosowanie w kosmetyce
Szerokie spektrum właściwości młodych pędów i pąków roślin znalazło zastosowanie w kosmetyce. Pąki wykorzystywane w gemmoterapii słyną z niezwykłej zdolności do stymulowania odnowy komórkowej. Oznacza to, że pomagają w regeneracji tkanek oraz promują zdrową, promienną skórę. Regeneracyjne działanie objawia się w poprawie elastyczności oraz tekstury skóry, pomagając zniwelować drobne linie oraz zmarszczki widoczne na jej powierzchni.
Oprócz właściwości regenerujących, gemmoterapia znana jest również ze swojego potencjału przeciwstarzeniowego. Między innymi pąki czarnej porzeczki, dzięki zawartości polifenoli wykazują właściwości antyoksydacyjne. Spowalniają proces starzenia się skóry i spełniają funkcje ochronne przed agresją czynników środowiskowych tj. zanieczyszczenia, promieniowanie ultrafioletowe. Z kolei występująca w pąkach rutyna wzmacnia ściany naczyń krwionośnych oraz pozytywnie wpływa na mikrokrążenie. Dodatkowo działa łagodząco na stany zapalne, a także koi podrażnioną skórę.
Ekstrakt z pąków z buka pozyskiwany z zarodkowych tkanek z drzewa bukowego sprawia, że jest cennym składnikiem aktywnym produktów do pielęgnacji skóry, mających na celu poprawę ogólnego stanu i wyglądu cery. Wśród jego zalet wyróżnić można stymulację odnowy komórkowej, stymulację produkcji kolagenu, utrzymanie odpowiedniego nawilżenia skóry, eliminację toksyn oraz zanieczyszczeń, wzmocnienie naturalnych procesów naprawczych skóry, wspomaganie gojenia drobnych ran, zmniejszenie zaczerwienienia oraz stanów zapalnych.
Podsumowanie
Gemmoterapia w kosmetykach wykorzystuje silne właściwości zarodkowych tkanek roślinnych, aby zapewnić szereg korzyści od przeciwstarzeniowych i nawilżających po detoksykację i łagodzenie. Gemmoterapia bardzo dobrze wpisuje się w ciągle rosnący trend naturalnych produktów pielęgnacyjnych o potwierdzonej i wysokiej skuteczności.