OkiemKosmetologa

health&beauty

ZDROWIE

Starzenie, stany zapalne i bakterie jelitowe kontra skóra

Jeszcze niedawno skóra postrzegana była w kategoriach bariery oddzielającej od środowiska zewnętrznego broniącej wnętrze organizmu przed czynnikami chemicznymi, fizycznymi, biologicznymi. Jej kondycja odzwierciedlała stan zdrowia, a starzenie czy choroby ją dotykające były postrzegane wyłącznie jako defekt wizualny. Obecnie skóra traktowana jest jako narząd nieco bardziej skomplikowany oraz przedmiot licznych badań naukowych.

Starzenie

Starzenie to zespół złożonych, postępujących procesów biologicznych, prowadzących ostatecznie do śmierci organizmu. Obecnie powstaje wiele teorii mających na celu wyjaśnić i tym samym umożliwić działanie przeciwstarzeniowe.

Procesy zapalne

W dużej mierze stany zapalne odpowiedzialne są za przyspieszenie procesu starzenia, na co istnieje wiele dowodów naukowych, a w ostatnim czasie podkreśla się rolę procesu zapalnego w powstawaniu większości chorób.

Mikrobiota

Mikrobiota definiowana jest jako zespół mikroorganizmów: bakterii, grzybów, wirusów, pierwotniaków zamieszkujących konkretne środowisko. Należy podkreślić, że bez mikrobioty nasze życie nie byłoby możliwe, gdyż organizmy żywe nie są w stanie wykonywać samodzielnie niektórych ważnych funkcji metabolicznych. Jeśli skład, ilość i proporcje mikrobioty są zaburzone mówi się wówczas o dysbiozie, która powoduje pojawianie licznych dysfunkcji oraz chorób. To właśnie mikrobiota wpływa na utrzymanie równowagi biologicznej, trawienie, wchłanianie składników odżywczych oraz odporność.

Skóra

Już sama analiza skóry oraz jej przydatków (włosów, paznokci) może powiedzieć dużo na temat zdrowia człowieka. Oczywiście skóra jest domeną dermatologii i medycyny estetycznej, jednak w znacznym stopniu może sugerować nam pracę innych narządów wewnętrznych. Obecnie, aby poprawić wygląd oraz jakość skóry, nie wystarczy ograniczać się wyłącznie do największego organu. Dziś preferowane jest holistyczne podejście do organizmu.

Probiotyki

W procesie starzenia zmienia się zarówno skład procentowy jak i ilość probiotycznych mikroorganizmów, która w znacznym stopniu maleje wraz z wiekiem. Oznacza to, że osobom w wieku podeszłym zaleca się suplementację probiotykami. Zarówno skóra jak i jelita stanowią barierę oddzielającą nasz organizm od środowiska zewnętrznego, będąc jednocześnie skomplikowanymi narządami immunologicznymi. Aby zachować równowagę funkcjonalną niezbędny jest właściwy skład mikrobioty.

Zobacz również: Mikrobiom skóry.

Postbiotyki

Postbiotyk to pasteryzowany, nieżywy drobnoustrój, produkt metabolizmu lub też składnik żywego drobnoustroju mający korzystny wpływ na mikrobiotę i tym samym zdrowie całego organizmu. Bakteria Akkermansia reguluje homeostazę i barierę jelitową, zmniejszając przyrost tkanki tłuszczowej oraz reakcje zapalne w organizmie. Zmniejszenie reakcji zapalnych może być widoczne gołym okiem na skórze, pod postacią m.in. poprawy jej ogólnego wyglądu.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *