Keratoliza dziobata to bakteryjna choroba stóp wywołana przez bakterie stanowiące ich naturalną florę bakteryjną Corynebacrerium, Kytococcu ssedentarius, Dermatophilus congolensis oraz Actinomyces. Czynnik, który sprzyja rozwojowi keratolizy to głównie nadmierna potliwość skóry stóp.
Keratoliza dziobata
Jednym z głównych objawów keratolizy dziobatej są ubytki naskórka w obrębie podeszwy stóp, szczególnie zauważalne w na śródstopiu, piętach, bocznych krawędziach stóp i opuszków palców. Posiadają one postać licznych stożkowych zagłębień w warstwie rogowej, które sięgają do warstwy ziarnistej.
Zobacz również: Nadpotliwość stóp.
Należy podkreślić, że keratoliza dziobata jest schorzeniem uciążliwym i przewlekłym. Posiada także charakter nawrotowy. Leczenie keratolizy dziobatej opiera się na stosowaniu produktów o działaniu odkażającym i osuszającym zawierające mupirocynę, klotrimazol, klindamycynę czy nadtlenek benzoilu.
Procedura zabiegowa w gabinecie podologicznym
Zabieg rozpoczyna się od dezynfkecji stóp, a następnie usuwane są hiperkeratozy. Należy je usuwać w sposób bezpieczny, biorąc pod uwagę zmienność grubości zrogowaceń w przebiegu nadkażenia. Należy podkreślić, że regularne usuwanie rogowacenia pozwala na zmniejszenie powierzchni bytowania bakterii z rodziny maczugowców, które najczęściej odpowiadają za zakażenie w przebiegu keratolizy dziobatej.
Charakterystycznym objawem keratolizy dziobatej są niewielkiej powierzchni dziurki, które stanowią wynik działania enzymów keratolitycznych produkowane przez bakterie odpowiadające za powstanie tej jednostki chorobowej.
Istotnym czynnikiem rozwoju keratolizy dziobatej jest nadmierna potliwość stóp. Skutecznym sposobem walki z tego rodzaju problemem jest m.in. jonoforeza, a więc zabieg wykorzystujący działanie prądu galwanicznego (stałego), którego zadaniem jest wyciszenie pracy gruczołów potowych.
Profilaktyka i pielęgnacja
W przebiegu keratolizy dziobatej bardzo istotna jest profilaktyka oraz pielęgnacja domowa stóp. W związku z tym zaleca się stosowanie produktów osuszających oraz antymikrobowych, korzystanie ze skarpetek wykonanych z naturalnych materiałów, a także noszenie przewiewnego obuwia. Zaleca się także korzystanie z krótkich kąpieli stóp w roztworze wody z solą jodowo-bromową. Wskazana jest również zmiana skarpetek w ciągu dnia, a przed każdą zmianą spryskiwanie stóp preparatem, który będzie zmniejszał ich potliwość. W pielęgnacji domowej sprawdzą się kremy do stóp o działaniu antybakteryjnym.
Podsumowanie
Keratoliza dziobata to bakteryjna infekcja skóry stóp, która może stanowić dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu. Ze względu na nadmierne rogowacenie, szczególnie podeszwy stóp należy udać się do specjalisty w celu odpowiedniego zadbania o skórę oraz podjęcie właściwej terapii. W leczeniu keratolizy dziobatej dużą rolę odgrywa także pielęgnacja domowa pacjenta.