OkiemKosmetologa

health&beauty

KOSMETOLOGIA

Lipidy w kosmetologii

Lipidy należą do najbezpieczniejszych składników aktywnych kosmetyków. Dodatkowo wpisują się w trzy najważniejsze trendy w kosmetologii: naturalny skład, upraszczanie receptur oraz ograniczanie konserwantów w produktach.

Lipidy

Lipidy na skórze tworzą tak zwany ochronny płaszcz lipidowy, którego celem jest zapobieganie utracie wody z naskórka oraz ochrona przed przenikaniem szkodliwych substancji ze środowiska zewnętrznego. Należy podkreślić, że płaszcz lipidowy chroni skórę, ale również wspomaga jej naturalny proces naprawczy. Występujące w warstwie rogowej naskórka tłuszcze pomagają utrzymać skórze jędrność, miękkość oraz wyrównaną strukturę. Ponadto lipidy stanowią magazyn dla cennych substancji lipofilnych zawartych w kosmetykach.

Spośród wielu rodzajów tłuszczów w kosmetologii największą rolę odgrywają:

1. Nienasycone kwasy tłuszczowe.

NNKT pomagają utrzymać równowagę skórę oraz regulują jej naturalne procesy. Wyróżnia się:

  • kwasy jednonienasycone np. oleinowy;
  • kwasy dwunienasycone np. linolowy;
  • kwasy trójnienasycone np. alfa-linolenowy, gamma-linolenowy;
  • kwasy czteronienasycone np. arachidonowy.

Każdy wyżej wymieniony kwas charakteryzuje się innym działaniem, jednak ich głównym celem jest utrzymanie prawidłowego nawilżenia skóry, dodatkowo łagodzą one podrażnienia oraz aktywują procesy naprawcze.

2. Cholesterol.

Cholesterol wzmacnia i regeneruje barierę naskórkową, dlatego też przedwczesne objawy starzenia się mogą być wynikiem jego niedoboru. Dodatkowo pomaga zachować optymalny poziom nawilżenia skóry poprzez proces zatrzymania wilgoci, więc przy szczególnie suchej i odwodnionej skórze zaleca się produkty z cholesterolem.

3. Ceramidy.

Ceramidy mają na celu utrzymanie prawidłowego poziomu nawilżenia oraz integralności bariery naskórkowej, co zapewnia odpowiednią elastyczność. Ponadto wykazują działanie odżywcze i łagodzące, a także ograniczają rozwój bakterii.

Liposomy

Liposomy to wodno-lipidowe cząsteczki, które kształtem przypominają drobne pęcherzyki. Pomagają transportować składniki aktywne kosmetyków w głąb skóry. Jednak ich rola nie ogranicza się jedynie do bycia nośnikami oraz ochrony innych składników aktywnych w trakcie przenikanie przez skórę.

Po uwolnieniu zawartości puste liposomy wbudowują się w cement międzykomórkowy skóry, wzmacniając i uszczelniając jej strukturę. Dzięki temu wspomagają nawilżenie i odżywienie tkanek, a także odbudowę naturalnej bariery hydrolipidowej.

Składniki aktywne najczęściej zamykane w liposomach to:

Z lipidami – krok po kroku

Niedostateczna ilość lipidów w skórze lub ich niedobór zauważalne jest gołym okiem – skóra staje się napięta, sucha i szorstka w dotyku, traci blask oraz równomierny koloryt. Oznacza to, że tłuszcze są istotne na każdym etapie jej pielęgnacji:

  • oczyszczanie – w tym etapie sprawdzają się bardzo dobrze składniki woskowo-olejowe, mydła oraz micele, które usuwają wszelkie zanieczyszczenia, tłuszczowe oraz rozpuszczalne w wodzie.
  • nawilżanie – często polecane są ceramidy oraz oleje roślinne. Doskonałym połączeniem jest kompleks lipidowy z ceramidów, cholesterolu oraz wolnych kwasów tłuszczowych. Takie połączenie najbardziej zbliżone jest do naturalnych lipidów cementu międzykomórkowego.
  • regeneracja – w przypadku skóry zmęczonej, poszarzałej, pozbawionej blasku polecane są preparaty z fitoestrogenami i cytokinami pozytywnie wpływającymi na włókna kolagenowe i elastynę.

Podsumowanie

Lipidy w kosmetologii pełnią wiele ważnych funkcji. Odpowiadają nie tylko za ochronę skóry przed czynnikami zewnętrznymi, ale również zapobiegają utracie wody z naskórka, co przekłada się na zachowanie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry. Lipidy można stosować na każdym etapie pielęgnacji cery – oczyszczaniu, nawilżaniu i regeneracji.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *