Przeciwwskazania do zabiegów kosmetologicznych to ważna informacja dla specjalisty wykonującego terapię. Wszelkie dane ze strony klienta, które otrzymuje kosmetolog powinny być zawarte w karcie klienta sporządzanej na pierwszej wizycie w gabinecie. Dzięki takim czynnościom kosmetolog posiada niezbędne informacje na temat klienta, jego stanie zdrowia, przyjmowanych lekach, a co za tym idzie w sposób bezpieczny może zaplanować całą kurację kosmetologiczną.
Przyjmowanie przez klientów różnego rodzaju medykamentów (przeciwtrądzikowcyh, przeciwzakrzepowych, przeciwzapalnych, przeciwdepresyjnych czy przeciwalergicznych) może nie tylko zakłócać skuteczność zabiegów kosmetologicznch, ale również stanowić istotne przeciwwskazanie do ich wykonania. Należy podkreślić, że substancje aktywne w nich zawarte wchodzą w interakcje ze składnikami aktywnymi preparatów użytych do zabiegów lub z działaniem aparatury hi-tech. Warto podkreślić również, że nie u wszystkich osób przyjmujących leki z zestawieniem z konkretnym zabiegiem kosmetologicznym wystąpi taka sama reakcja nadwrażliwości.
1. Izotretynoina.
Izotretynoina jest związkiem zbawiennym w leczeniu trądziku pospolitego. Należy podkreślić, że posiada wyjątkowo wiele przeciwwskazań w przypadku zabiegów na twarz z racji powodowania wysokiej wrażliwości skóry oraz jej suchości. W trakcie leczenia izotretynoiną nie należy stosować dodatkowych produktów zawierających retinol oraz kosmetyków o właściwościach złuszczających. Podczas leczenia, a także do 6 miesięcy po zakończeniu kuracji nie należy korzystać z terapii:
- wygładzających powierzchnię skóry;
- laserowych;
- dermabrazji;
- depilacji woskiem;
- złuszczających.
Ze względu na silne działanie wysuszające izotretynoiny zalecane jest regularne działanie nawilżające i natłuszczające, a także przywracające skórze możliwość prawidłowego pełnienia funkcji obronnej.
Zobacz również: Retinoidy w kosmetologii.
2. Antybiotyki.
Antybiotyki (tetracykliny, sulfonamidy, chinolony) kolidują z zabiegami estetycznymi, szczególnie z peelingami chemicznymi. Na szczególną uwagę zasługują aminoglikozydy, które wykazują działanie blokujące przewodnictwo nerwowo-mięśniowe. Należy do nich gentamycyna, neomycyna. Ich połączenie wraz z toksyną botulinową może nasilać działanie zwiotczające mięśnie, a także prowadzić do zwiększonego ryzyka ich osłabienia lub paraliżu, w wyniku wzmocnienia działania toksyny.
Wskazówka
Tetracyklina zwiększa wrażliwość skóry na światło oraz jej uszkodzenia. Podobnie jak izotretynoina, która zmniejsza ilość wydzielanego ochronnego sebum. Z kolei, leki rozrzedzające krew mogą zwiększać prawdopodobieństwo krwawienia i siniaków.
3. Leki przeciwhistaminowe.
Leki przeciwhistaminowe mogą zwiększać zjawisko suchości skóry oraz wpływać na przebieg reakcji biochemicznych, a co za tym idzie, efektów zabiegów kosmetologicznych.
Na decyzję o wykonaniu zabiegów podczas ich stosowania ma wpływ:
- dawka;
- okres stosowania;
- pierwotna reakcja organizmu, względem której lek został dobrany, a więc czynnik wyzwalający alergię.
4. Leki przeciwzapalne.
Leki przeciwzapalne tj. ibuprofen, naproksen, ketoprofen będą zmniejszać efektywność zabiegów, które wywołują kontrolowany stan zapalny. W radiofrekwencji, frakcjonowaniu skóry, mezoterapii mikroigłowej, karboksyterapii oraz działaniach redukujących tkankę tłuszczową – stan zapalny jest niezbędny do remodelingu struktury skóry. Wyżej wymienione wpływają na jego tempo i fazy. Należy podkreślić, że znaczna część leków przeciwzapalnych może przyczyniać się do działań niepożądanych w połączeniu ze światłem UV czy laseroterapią.
5. Leki przeciwbólowe.
Zażywanie ich w połączeniu z zabiegami hi-tech wiąże się z dużym ryzykiem oraz skutkami ubocznymi, szczególnie w zestawieniu z terapią wykorzystującą działanie laserów.
6. Suplementy diety.
Wiele suplementów diety zwiększa ryzyko negatywnych skutków. W związków z tym zaleca się przestrzeganie przyjmowania suplementów, co najmniej 2 tygodnie wcześniej przed zabiegiem. Ostrożność należy zachować przy:
- wysokich dawkach witaminy A i E;
- kwasach tłuszczowych omega-3;
- czosnku;
- miłorzębie japońskim.
Podsumowanie
Przeciwwskazania do zabiegów kosmetologicznych to istotne informacje dla specjalisty wykonującego zabieg. Przede wszystkim, ma to na celu bezpieczne przeprowadzenie terapii, a także są to ważne dane do uzyskania skuteczności danych zabiegów pielęgnacyjnych.