Cellulit to defekt kosmetyczny, który dotyczy aż 90% kobiet i powstaje na skutek zaburzeń metabolicznych oraz układu krążenia w podskórnej tkance tłuszczowej. Podłożem do powstawania cellulitu są więc zaburzenia krążenia w skórze, w wyniku czego tlen dostarczany jest do tkanki tłuszczowej w zbyt małych ilościach, co z kolei przekłada się na osłabienie metabolizmu komórkowego.
Cellulit – przyczyny powstawania
Głównym powodem powstawania cellulitu za wyjątkiem uwarunkowań genetycznych może być:
- niewłaściwa dieta (oparta na nadmiarze węglowodanów);
- zaburzenia ze strony układu hormonalnego;
- uwarunkowania środowiskowe (siedzący tryb życia, noszenie zbyt obcisłych ubrań, problemy z krążeniem;
- nadmiar oraz rozrost komórek tłuszczowych;
- odkładanie się w tkance w przestrzeni międzykomórkowej jonów żelaza, które przyspieszają szkodliwy proces utleniania lipidów, a przez to obumieranie komórek.
Podział cellulitu
Z medycznego punktu widzenia wyróżnia się cztery stadia cellulitu. Z kolei na skuteczność terapii usuwania cellulitu wyróżnić można jego dwa rodzaje:
- metaboliczny (niezaawansowany, który jest cellulitem odwracalnym);
- troficzny (zaawansowany, nieodwracalny).
Warto podkreślić, że początkowo cellulit jest zmianą czynnościową, w przypadku, której mamy do czynienia z obrzękiem oraz trudnościami z krążeniem. Z kolei jeśli stan ten trwa dłużej dochodzi do tworzenia się zmian strukturalnych, a więc przebudowy tkanki na stałe.
Jak więc działać, aby przywrócić skórze jędrność, gładkość w obu przypadkach cellulitu (odwracalny i nieodwracalny).
W przypadku cellulitu metabolicznego (odwracalnego) zaleca się wykonywanie:
- karboksyterapii;
- masaży (różne rodzaje);
- fali akustycznej;
- działań lipolitycznych.
Należy podkreślić, że wyżej wymienione zabiegi nie zapewniają efektów w przypadku cellulitu mocno zaawansowanego, ponieważ mechanizm ich działania na celu poprawić krążenie i odwrócić proces zaburzonego metabolizmu w tkance tłuszczowej. W sytuacji kiedy nie ma zmian w jej strukturze, są w stanie tego dokonać. Natomiast jeśli zmiany w strukturze tkanki już występują, zabiegi, mające na celu poprawę krążenia oraz metabolizm mogą jedynie zahamować ten proces, aby kondycja skóry nadal się nie pogarszała.
Skuteczne leczenie cellulitu
Cellulit odwracalny
W przypadku cellulitu odwracalnego najlepiej sprawdzają się zabiegi poprawiające krążenie krwi, ponieważ razem z nią dostarczany jest do tkanki tlen i zabierany dwutlenek węgla wraz ze szkodliwymi produktami przemiany materii. Dodatkowo sprawdzą się również masaże (mechaniczne lub ręczne). Ponadto zaleca się również wykonywanie karboksyterapii czyli podawanie do tkanki dwutlenku węgla, której zadaniem jest pobudzenie krążenia oraz utworzenie nowej sieci naczyń krwionośnych. Innym skutecznym zabiegiem jest również mezoterapia preparatami, które będą poprawiać metabolizm tkankowy. Z kolei działania lipolityczne takie jak lipoliza iniekcyjna czy lipolaser redukuje tkankę tłuszczową, a przez to zmniejsza widoczność cellulitu.
Cellulit nieodwracalny
W przypadku cellulitu nieodwracalnego należy obrać inną strategię. Do poprawy kondycji skóry z cellulitem nieodwracalnym zaleca się użycie kwasu polimlekowego. To najsilniejszy biostymulator objętości. Odtwarza endogenny kolagen z dostępem do tkanki tłuszczowej. Należy podkreślić, że jest to zabieg trudny w wykonaniu, dlatego powinien być przeprowadzany przez profesjonalistów. W przypadku cellulitu nieodwracalnego doskonale sprawdzi się również fala uderzeniowa. Zabieg przyczynia się do rozrywania twardego cellulitu przy pomocy ultradźwięków. Należy podkreślić, że efekty zabiegów mogą być krótkotrwałe, ponieważ rozerwana tkanka często się zrasta. Aby uniknąć tego efektu zabiegi należy łączyć z masażami, ćwiczeniami bądź podawaniem kwasu polimlekowego.
Podsumowanie
Cellulit to defekt, który w dużym stopniu dotyczy głównie kobiet. Posiada różne przyczyny i stadia zaawansowania, jednak istotny jest fakt szerokich możliwości jego redukcji. Zarówno kosmetologia jak i medycyna posiadają bogaty wachlarz zabiegów, a dzięki temu poprawy wyglądu skóry, który zapewnia duży komfort kobietom objętych tego rodzaju zmianami.