OkiemKosmetologa

health&beauty

ZDROWIE

Jak alkohol wpływa na kondycję skóry?

Alkohol bywa nieodłącznym elementem świętowania różnego rodzaju okazji. Przyjmowany w dużych lub nadmiernych ilościach ma zgubny wpływ na naszą urodę. Spożywany alkohol wchłaniany jest do krwioobiegu, a następnie rozprowadzany do wszystkich narządów organizmu. Jak alkohol wpływa na kondycję skóry przy jednoczesnej świadomości, że oddziałuje na wszystkie układy naszego ciała?

Jak alkohol wpływa na kondycję skóry?

Etanol zwany alkoholem etylowym stanowi bardzo niebezpieczną substancję, szczególnie jeśli wykorzystywany jest nieodpowiednio. Z jednej strony stosowany zewnętrznie wykazuje działanie odkażające i wysuszające, dzięki czemu pomaga zniwelować wiele defektów skórnych. Z drugiej strony stosowany wewnętrznie, pity w dużych ilościach zdecydowanie szkodzi naszemu zdrowiu oraz urodzie.

Należy podkreślić, że alkohol wpływa na organizm odwadniająco, a skutkiem tego są obrzęki. Opuchlizna może być widoczna w okolicy oczu, co powoduje, że twarz wygląda na zmęczoną oraz starszą. U osób spożywających alkohol nałogowo nerki pracują wolniej, czego objawem są m.in. sińce pod oczami.

Odwodnienie organizmu przez alkohol widoczny jest także w strukturze skóry. Nie tylko staje się ona sucha, ale również koloryt ulega pogorszeniu. Cera zyskuje szaro-ziemisty odcień, a całkowity koloryt skóry jest nierównomierny. W wyniku odwodnienia skóry, dochodzi również do szybszego powstawania zmarszczek oraz głębokich bruzd. Należy zwrócić uwagę, że w alkoholu znajdują się duże ilości cukru, który potęguje proces starzenia się skóry poprzez utratę jej jędrności i elastyczności.

Powszechnie wiadomo, że spożywanie alkoholu rozszerza ściany naczyń krwionośnych. Oznacza to, że skóra szybko się czerwieni oraz zwiększa się przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. Regularne spożywanie alkoholu może przyczyniać się do pękania naczynek, a także częstego występowania rumienia skóry (najczęściej w obrębie policzków oraz nosa).

Jak odbudować skórę?

To w jaki sposób alkohol oddziałuje na skórę trudno jest odwrócić. Cera mocno przesuszona z wyraźnym obrzękiem wolniej reaguje na właściwości kosmetyków. Nie wchłaniają się tak dobrze, a także mogą być przyczyną wielu podrażnień. Początkowo należy przywrócić równowagę mineralną w organizmie. W tym celu dobrze sprawdzają się elektrolity – sód oraz potas. Nie można zapomnieć również o odpowiednim nawodnieniu od środka organizmu jak i z zewnątrz. Krem o działaniu regeneracyjnym z witaminą A będzie nie tylko koił, ale również niwelował przesuszenie skóry. Suplementacja witaminami z grupy B, wapniem, kwasem foliowym i cynkiem przywrócą składniki mineralne, które w największym stopniu tracone są podczas spożywania alkoholu.

Podsumowanie

Należy pamiętać, że nadużywanie alkoholu jest mocno destrukcyjne dla całego organizmu. Negatywnie oddziałuje nie tylko na skórę przyczyniając się do powstawania zmarszczek, cieni pod oczami, obrzęków oraz rozszerzonych naczyń krwionośnych. Alkohol uszkadza także nerki, wątrobę, szkodzi żołądkowi, układowi krwionośnemu oraz nerwowemu. Aby minimalizować szkody dla organizmu ważne jest, aby alkohol pić z umiarem, a dzień wcześniej dostarczyć niezbędnych składników odżywczych oraz zadbać o odpoczynek i regenerację dla całego ciała.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *