OkiemKosmetologa

health&beauty

CHOROBY

Nadpotliwość stóp

Nadpotliwość stóp to bardzo powszechny, a zarazem mocno uciążliwy problem zdrowotny dotyczący wielu kobiet i mężczyzn. Osoby dotknięte nadpotliwością wykazują nadmierną produkcję potu w różnych obszarach ciała. Bardzo często nie jest to stan chwilowy, a trwałe zaburzenie, które może wpływać na jakość życia oraz samopoczucia.

Proces pocenia się

Produkcja i wydzielanie potu to jedna z najważniejszych metod termoregulacji naszego organizmu. Gdyby nasze ciało pozbawione było takiej zdolności, to każdy wzrost temperatury otoczenia prowadziłby do zwiększenia się także ciepłoty organizmu, a w skrajnych przypadkach denaturacji termicznej białek. Aby zapobiegać takim sytuacjom organizm ludzki posiada wiele metod “chłodzenia się”. Przez to między innymi nasze ciało wyposażone jest w gruczoły potowe. Występują one na dłoniach, stopach czy pod pachami. Dlatego też miejsca te najintensywniej się pocą.

Co warunkuje intensywność pocenia się?

Najczęstszym czynnikiem warunkującym intensywność pocenia się jest pogoda. Im wyższa temperatura otoczenia, tym w szybszym tempie na naszych ubraniach pojawiają się objawy zwiększonej potliwości. Dodatkowo sztuczne materiały, z których wykonana jest odzież zmniejszają przepływ powietrza, jednocześnie zatrzymując ciepło i uniemożliwiając wentylację ciała. Dodatkowo, poziom wydzielania potu warunkują hormony. Świadczy o tym fakt, że nastolatkowie, a także kobiety w ciąży, u których gospodarka mocno się zmienia, pocą się intensywniej.

W sytuacji, kiedy pomimo umiarkowanej temperatury, a także ubrań wykonanych z naturalnych materiałów gruczoły potowe wydzielają zwiększoną ilość potu, zjawisko to nazywa się nadpotliwością. Warto podkreślić, że u 3% społeczeństwa jest to przypadłość genetyczna. Główną przyczyną nadpotliwości uważa się ośrodkowy układ nerwowy.

Nadmierna potliwość stóp

W przypadku nadmiernej potliwości stóp istotna jest ich odpowiednia higiena. W codziennym myciu stóp wystarczająca jest woda o temperaturze pokojowej oraz mydło. Niezwykle ważne jest dokładne osuszanie skóry stóp czystym ręcznikiem, szczególnie przestrzeni międzypalcowych. Należy podkreślić fakt, że latem posiadamy skłonność do częstszego mycia stóp, co wpływa na wyraźne przesuszenie skóry. W składzie kosmetyków działających profilaktyczne, zapobiegając jej wysuszeniu powinny znaleźć się masło shea, olej z awokado czy wyciąg z aloesu.

W zjawisku nadmiernego pocenia się stóp ważna jest częsta wymiana skarpetek, a także aby wykonane były z naturalnych włókien z dodatkiem jonów srebra, które wykazują właściwości przeciwbakteryjne. Dzięki temu skóra w sposób naturalny oddycha, w efekcie czego odczuwalny jest komfort suchej stopy bez uczucia nieprzyjemnego zapachu.

W codziennej pielęgnacji oraz zachowaniu dobrego stanu stóp sprawdzają się antyperspiranty. Warto jednak dokładnie sprawdzać składy tego rodzaju kosmetyków, ponieważ znaczna część z nich wykazuje działanie wysuszające. W antyperspirantach do stóp na uwagę zasługują związki takie jak szałwia czy róża francuska o działaniu antybakteryjnym i ściągającym, a także regenerującym takie jak witamina B5 czy kolagen.

Podsumowanie

Nadmierna potliwość stóp to dolegliwość, która wpływa na jakość życia oraz samopoczucia. Jednak w znacznym stopniu można zaradzić jej, poprzez właściwą pielęgnację stóp oraz stosowanie odpowiedniej odzieży. W skrajnych przypadkach istnieje konieczność podjęcia inwazyjnych sposobów takich jak ostrzykiwanie stóp toksyną botulinową. Nieleczona nadmierna potliwość stóp może prowadzić do maceracji naskórka, a także pęknięć skóry, do której łatwy dostęp będą miały drobnoustroje chorobotwórcze.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *