OkiemKosmetologa

health&beauty

ZDROWIE

Stan zapalny skóry

Stan zapalny skóry towarzyszy wielu schorzeniom dermatologicznym. Podczas jego obecności na skórze występują dodatkowo inne, uciążliwe objawy. Jakie są przyczyny występowania stanu zapalnego oraz jak łagodzić jego symptomy?

Stan zapalny skóry

Stan zapalny skóry dotyczy przede wszystkim zmian skórnych związanych z występowaniem schorzeń dermatologicznych. Bardzo często ma miejsce w przypadku trądziku, atopowego zapalenia skóry (AZS) czy łojotokowego zapalenia skóry. W procesie zapalnym, który spowodowany jest przez czynniki różnego pochodzenia, jednym z głównych elementów jest tak zwany kanał TRPV1. To charakterystyczny czujnik, który występuje w receptorach czuciowych wykrywających dyskomfort skóry. W momencie, kiedy na skórę działa agresywny czynnik w postaci promieniowania UV lub nieodpowiednio dobranego kosmetyku kanał TRPV1 aktywuje wiele procesów prowadzących do uwalniania się cytokin (białek pro lub przeciwzapalnych). Należy podkreślić, że białka te toczą pomiędzy sobą walkę, w efekcie czego w skórze dochodzi do przywrócenia ich równowagi, a co za tym idzie neutralizacji stanu zapalnego. W sytuacji kiedy skóra posiada różnego rodzaju dysfunkcje osiągnięcie równowagi jest znacznie trudniejsze.

Objawy stanu zapalnego skóry

Wśród głównych objawów stanu zapalnego wyróżnia się:

  • szorstkość;
  • uczucie pieczenia;
  • zaczerwienienie skóry;
  • uczucie ściągnięcia;
  • świąd;
  • nadmierna suchość;
  • wykwity skórne.

Pierwszym symptomem stanu zapalnego skóry jest jej zaczerwienienie. Przyczynia się ono do dyskomfortu, ze względu na dużą widoczność. Inne objawy w postaci świądu, pieczenia, nadmiernej suchości stają się również uciążliwe, szczególnie jeśli występują w tym samym czasie.

Wymienione wyżej objawy w zależności od poziomu nasilenia mogą być cechą charakterystyczną dla danej dermatozy. Warto jednak podkreślić, że nie zawsze muszą świadczyć o chorobie skóry, a jedynie stanowić skutek reakcji alergicznej lub długotrwałej ekspozycji skóry na czynniki zewnętrzne.

Stan zapalny skóry – jakich błędów unikać?

Świadomość tego co powoduje podrażnienie oraz stan zapalny skóry jest bardzo ważne i pozwala unikać pojawienia się tego zjawiska w przyszłości. Nie ulega wątpliwości jednak fakt, że istnieje wiele błędów, które popełniamy w przypadku skóry podrażnionej. Czego więc warto unikać?

Bardzo częstym błędem jest bagatelizowanie objawów jakie daje nam skóra. Podrażniona skóra lub obecny na jej powierzchni stan zapalny jest wynikiem stosowania nieodpowiedniego kosmetyku lub stosowania nieodpowiedniej pielęgnacji. Taka skóra może również stanowić objaw dermatozy, o której nie mieliśmy nawet świadomości. Należy do nich atopowe zapalenie skóry (AZS), trądzik różowaty, pospolity, łuszczyca czy łojotokowe zapalenie skóry.

Innym błędem, w wyniku którego następuje proces zapalny skóry jest stosowanie zbyt agresywnych produktów do oczyszczania skóry twarzy. Stan zapalny może być wywołany przez żel do mycia, który w swoim składzie zawiera składniki ściągające i wysuszające. Naskórek twarzy może uszkodzić również peeling mechaniczny, dlatego nie jest on zalecany szczególnie skórze wrażliwej oraz naczyniowej. Wykonywanie tego rodzaju pielęgnacji nie zaleca się przy występującym stanie zapalnym skóry, która może spowodować nasilenie zmian oraz ich rozsianie.

Podczas wykonywania prac domowych należy dokładnie chronić skórę przed kontaktem ze środkami chemicznymi, a także stosować kosmetyki z wysokim filtrem UV. Należy również pamiętać, aby do kąpieli stosować letnią wodę (nie gorącą) aby nie wzmagać stanu zapalnego.

Stan zapalny skóry – składniki aktywne

Wśród substancji czynnych wykorzystywanych w preparatach do pielęgnacji skóry objętej stanem zapalnym wyróżnia się:

  • panthenol;
  • alantoina;
  • bisabolol;
  • korzeń lukrecji.

Panthenol

Panthenol charakteryzuje się małą cząsteczką, która warunkuje efektywność jego działania. Im jest mniejsza, tym łatwiej przedostaje się przez warstwę rogową naskórka, dzięki czemu nie wymaga stosowania promotorów przenikania. Kwas pantotenowy ma za zadanie pobudzić komórki odpornościowe, a dokładnie cytokiny przeciwzapalne do walki z cytokinami prozapalnymi.

Alantoina

Alantoina bardzo łatwo przenika przez warstwę rogową naskórka, dlatego bardzo chętnie wykorzystywana jest w składzie wielu kosmetyków. Wraz z enzymami obecnymi w skórze tworzy kompleksy neutralizując wiele substancji prozapalnych zanim dotrą w głąb skóry.

Bisabolol

Bisabolol aktywuje procesy, które powodują zmniejszenie liczbę cytokin prozapalnych, a także doskonale łagodzi zaczerwienienia. Bisabolol to substancja aktywna występująca w rumianku.

Korzeń lukrecji

Korzeń lukrecji to częsty składnik suplementów diety wspomagający działanie przeciwzapalne. W składzie znajdują się liczne saponiny m.in. glizycyryzyna, a także jej sole wapniowe i potasowe, które w swoim działaniu, które w swoim działaniu zbliżone są do hormonów kortykosteroidowych o silnych właściwościach przeciwzapalnych.

Podsumowanie

Stan zapalny skóry to nie tylko zaczerwienienie naskórka. Może być spowodowany różnymi czynnikami zewnętrznymi, a także występować w towarzystwie innych symptomów takich jak świąd, suchość czy wykwity skóry. Należy pamiętać, że stan zapalny może występować w przebiegu schorzeń dermatologicznych takich jak atopowe zapalenie skóry (AZS), trądzik różowaty czy trądzik pospolity. Jednym z głównych kroków łagodzących jego objawy jest odpowiednio dobrana pielęgnacja skóry.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *