Koenzym Q10 to niezbędny składnik organizmu, który warunkuje prawidłowe funkcjonowanie tkanek, a także ważnych narządów wewnętrznych. Ze względu na to, że koenzym Q10 występuje w każdej komórce, cechuje się szerokim spektrum działania, a jego niedobór szybko odczuwalny jest przez człowieka.
Koenzym Q10
CoQ10 jest głównym składnikiem w mitochondrialnym łańcuchu transportu elektronów ETC (electron transport chain), który znajduje się w wewnętrznej błonie mitochondrialnej, gdzie transportuje elektrony z kompleksów I i II do kompleksu III. Koenzym Q10 jest również składnikiem strukturalnym w kompleksach I i III. Kompleksy ETC składane są w superkompleksy oddechowe, co zwiększa ich funkcjonowanie i ogranicza wyciek wolnych elektronów, prowadzących do powstawania wolnych rodników. Oznacza to, że koenzym Q10 pełni fundamentalną rolę w bioenergetyce komórkowej.
Należy podkreślić, że koenzym Q10 spełnia również funkcję antyoksydacyjną. Neutralizuje wolne rodniki, aktywuje syntezę naturalnych antyoksydantów, a także regeneruje inne antyoksydanty. Dodatkowo koenzym Q10 stabilizuje błony komórkowe i uczestniczy w ekspresji genów. Narządy o dużym zapotrzebowaniu energetycznym takie jak mózg, wątroba czy serce posiadają największą ilość koenzymu Q10.
Ciekawostka
Koenzym Q10 to rozpuszczalna w tłuszczach cząsteczka, która naturalnie występuje w każdej komórce, we wnętrzu błony komórkowej oraz w mitochondriach. Synteza koenzymu Q10 występuje w cytozolu, gdzie ogon izoprenowy jest wytwarzany z konwersji mewalonianu.
Niedobory koenzymu Q10
Wraz z upływem czasu zmniejsza się poziom koenzymu Q10 w organizmie. Zaburzenia związane z jego niedoborem powiązane są przede wszystkim ze spadkiem produkcji energii ATP, zmianami w składzie lipidów błon komórkowych i ich funkcji, a także z nadmierną produkcją wolnych rodników. Wewnętrzna synteza koenzymu Q10 wykazuje skłonność do zmniejszania się wraz z wiekiem organizmu. Największa jego ilość znajduje się u 20-latków, po czym stopniowo ulega zmniejszeniu. Warto podkreślić, że u osób w wieku lat 80, poziom koenzymu Q10 może być mniejszy niż w momencie narodzin. Wskazuje to rola koenzymu w utrzymaniu zdrowia oraz optymalnego funkcjonowania wszystkich narządów, również skóry.
Koenzym Q10 a skóra
Koenzym Q10 to cenny składnik w komórkach skóry. Jako jej element budulcowy, zaangażowany jest w proces wytwarzania energii ATP, bierze udział w procesach podziałów komórkowych oraz w produkcji białek podporowych. Dodatkowo pełni funkcje antyoksydacyjne, co ma istotne znaczenie, ze względu na bezpośredni kontakt skóry ze środowiskiem zewnętrznym.
Szkodliwe wolne rodniki prowadzą do uszkodzenia nie tylko błon lipidowych i łańcucha DNA, ale również obecnych w skórze właściwej włókien kolagenowych i elastynowych. Przyczynia się to do występowania znanych oznak starzenia się skóry, a więc zwiększonej suchości, pogłębienia zmarszczek, utraty jędrności skóry, a także zaburzeń pigmentacyjnych.
Koenzym Q10 w kosmetologii
Koenzym Q10 to często występujący związek w przemyśle kosmetycznym. Zwykle spotkać go można w produktach przeciwstarzeniowych (w kosmetykach do pielęgnacji cery dojrzałej). Należy podkreślić, że obecny w kosmetykach koenzym Q10 nie wnika do żywych warstw naskórka oraz skóry właściwej, dlatego też jego działanie zdecydowanie różni się od opisanego wyżej. Ze względu na właściwości antyoksydacyjne, zdecydowanie dobrze sprawdzi się w pielęgnacji każdego rodzaju skóry (spowalnia proces starzenia się, zmniejsza rozwój stanów zapalnych oraz trądziku, zmniejsza aktywność melanocytów).
Podsumowanie
Koenzym Q10 to cząsteczka, która występuje w każdej komórce organizmu. Jego działanie jest wielopoziomowe, ponieważ uczestniczy w oddychaniu komórkowym prowadząc do powstawania energii ATP, jest antyoksydantem, stabilizuje błony komórkowe oraz uczestniczy w ekspresji genów. Jego ilość w organizmie wraz z wiekiem zmniejsza się, a jego uzupełnienie w skórze jest możliwe poprzez zewnętrzne stosowanie produktów do pielęgnacji domowej, korzystanie z profesjonalnych zabiegów kosmetologicznych wzbogaconych o suplementację.