OkiemKosmetologa

health&beauty

URODA

Jak tlen wpływa na skórę?

Tlen to pierwiastek, bez którego życie na Ziemi nie istnieje, co oznacza, że stanowi główny składnik powietrza, którym oddychamy. Wdychany tlen jest więc niezbędny do funkcjonowania wszystkich organizmów żywych, zużywany jest w procesach spalania substancji pokarmowych, a także potrzebny do pracy m.in. mózgu czy układu nerwowego.

Tlen

Tlen to pierwiastek, bez którego życie na Ziemi nie istnieje. Oprócz tego, że tlen konieczny jest dla wielu procesów fizjologicznych, szczególne znaczenie ma dla przemian energetycznych, jakie zachodzą w komórkach. Należy podkreślić, że odpowiednie dotlenienie organizmu pozytywnie wpływa na pracę mózgu oraz całego układu nerwowego. Podnosi aktywność, dzięki czemu pobudza organizm do pracy oraz wzmożonego wysiłku. Tlen wpływa również na jakość naszego snu, a także wspomaga aktywność układu immunologicznego, co w efekcie zwiększa odporność organizmu.

Odpowiednie dotlenienie organizmu, a także terapie tlenowe w wyraźny sposób opóźniają procesy starzenia się, co szczególnie zauważalne jest na powierzchni skóry.

Przyczyny niedotlenienia skóry

Jedną z podstawowych przyczyn niedotlenienia organizmu jest palenie tytoniu, brak aktywności fizycznej, a także życie w zanieczyszczonym środowisku. Niedotlenienie może być spowodowane również chorobą miażdżycową, przyjmowaniem leków (zwężające naczynia krwionośne). Dodatkowo, ilość tlenu w organizmie ograniczają używki (kofeina oraz narkotyki).

Jak wpływać na poprawę dotlenienia skóry?

Obecnie występuje wiele rozwiązań, które można wykorzystać zarówno w domu jak i w gabinecie kosmetologicznym, aby zwiększyć poziom dotlenienia skóry. Celem tego rodzaju zabiegów jest poprawa krążenia skóry oraz niwelowanie aktywności wolnych rodników.

  1. Masaż twarzy – pobudza krążenie krwi poprzez ruchy rozcierania i ugniatania. Krew, dzięki erytrocytom transportuje tlen z płuc do komórek ciała, a dwutlenek węgla do płuc, w celu jego usunięcia z organizmu. Za pomocą układu limfatycznego odbiera metabolity z tkanek, dzięki czemu nie zakłócają aktywności tlenu oraz składników odżywczych;
  2. Wykorzystanie działania CO2 – tak zwana karboksyterapia, która bardzo dobrze dotlenia skórę. W obszarze wykonywanego zabiegu gromadzą się czynniki wzrostu śródbłonka naczyniowego, co przyczynia się do powstawania nowych naczyń, a także udrażniania zwężonych. Dodatkowo mikrokrążenie zostaje przywrócone lub pobudzone, co przekłada się na lepsze dotlenienie skóry, a także zwiększony dostęp do substancji odżywczych w miejscu zabiegu.
  3. Fala radiowa – promieniowanie elektromagnetyczne wytwarzane przez prąd zmienny również wpływa na poprawę dotlenienia skóry. Wspomniana energia wywołuje ciepło w skórze, czego efektem jest rozszerzenie się światła naczyń krwionośnych, a następnie poprawa odżywienia i w efekcie końcowym dotlenienie skóry. Podczas zabiegu z wykorzystaniem fal radiowych dochodzi również do podgrzania włókien kolagenowych i elastynowych powodując ich lepsze napięcie i regenerację, co istotne jest w zabiegach anti-aging.
  4. Oxybrazja i infuzja tlenowa – zastosowanie zimnej wody pod ciśnieniem czyli tak zwany peeling wodno-tlenowy to nieinwazyjna metoda złuszczenia martwego naskórka, intensywnej poprawy krążenia, a także zwiększenia napięcia skóry. Podczas zabiegu wtłaczany jest tlen pod ciśnieniem, dzięki czemu skóra otrzymuje zbawienną ilość tego ważnego pierwiastka.
  5. Czerwone światło LED – pobudza metabolizm komórkowy, poprawia mikrokrążenie oraz dotlenienie skóry.

Składniki aktywne w terapii dotleniającej skórę

Głównym celem kosmetyków dotleniających jest stymulacja procesów zachodzących w komórkach skóry, dzięki czemu będą mogły one pobierać większą ilość tlenu, a przez to lepiej absorbować składniki odżywcze. W kosmetykach warto więc zwracać szczególną uwagę na:

  • koenzym Q10;
  • witaminę A, C, E;
  • flawonoidy;
  • ekstrakt z żeń-szenia;
  • imbir;
  • algi.

Podsumowanie

Tlen to pierwiastek, który wykazuje istotne znaczenie nie tylko dla zdrowia, ale również urody. Życie bez niego nie byłoby możliwe, a jego nieobecność w kosmetologii ograniczyła by możliwości odmładzające. W celu dotlenienia skóry zaleca się nie tylko zabiegi kosmetologiczne, ale również odpowiednią ilość aktywności fizycznej, a także pielęgnację domową z wyspecjalizowanymi składnikami aktywnymi.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *