OkiemKosmetologa

health&beauty

ZDROWIE

Rozejście mięśnia prostego brzucha u kobiet

Rozejście mięśnia prostego brzucha występuje, przede wszystkim u kobiet będących w ciąży, po 35 tygodniu. Należy jednak podkreślić, że zjawisko to może występować także u mężczyzn oraz dzieci. Terapia rozejścia mięśnia prostego brzucha oparta na działaniu fizjoterapeutycznym, wykonana z wiedzą i doświadczeniem daje bardzo dobre rezultaty.

Rozejście mięśnia brzucha u kobiet – przyczyny

Jedną z głównych przyczyn rozejścia mięśnia prostego brzucha u kobiet jest ciąża, szczególnie kolejna ciąża, a także dziecko o wadze powyżej 4 kg, ciąża wielopłodowa, wielowodzie, tkanka tłuszczowa, wiek, rozluźnienie lub dysfunkcja tkanki łącznej.

Charakterystyka

W charakterystyce zjawiska jakim jest rozejście mięśnia prostego brzucha u kobiet należy uwzględnić aż siedem aspektów, które pozwalają kompleksowo spojrzeć na problem.

  1. Osoba – istotne jest, aby osoba borykająca się z rozejściem mięśnia prostego brzucha była objęta opieką w sposób indywidualny. Rozpoczynająca się terapia powinna zebrać podstawowe informacje m.in kim jest dana osoba, co skłoniło ją do podjęcia terapii, ile czasu minęło zanim zorientowała się, że z jej ciałem dzieje się coś niepokojącego, czy posiada względem defektu jakiekolwiek ograniczenia.
  2. Postawa – postawa naszego ciała ma wpływ na nasze życie. To w jaki sposób przebywamy w danej pozycji przez dłuższy czas, wpływa na to jak się czujemy oraz jak zachowują się mięśnie. Podczas badania USG doskonale widać jak zmiana pozycji ciała wpływa na zmianę dystansu pomiędzy brzuścami mięśnia prostego brzucha.
  3. Wzorce – osoby z rozejściem mięśnia prostego brzucha posiadają zaburzoną funkcję przedniej ściany brzucha. Badanie USG dokładnie przedstawia osoby posiadające wyraźny wzorzec zaciskania, wciągania oraz nieprawidłowe próby stabilizacji brzucha. Dodatkowo jeśli skóra na brzuchu nie jest elastyczna i rozciągnięta, kobiety wykazują skłonność do wciągania brzucha, ze względu na negatywne postrzeganie swojego ciała.
  4. Oddychanie – w zarządzaniu ciśnieniem śródbrzusznym bierze udział wiele struktur, nie tylko przepona. Ważną rolę odgrywa także przepona moczowo-płciowa, mięsień poprzeczny od przodu, z tyłu mięśnie wielodzielne oraz od dołu mięśnie dna miednicy. Należy podkreślić, że zaburzenie funkcji jednego z tych elementów będzie niekorzystnie wpływać na inne. Dlatego też ważne jest, aby podczas badania wzorców oddechowych, zwrócić uwagę jak działają te struktury.
  5. Klatka piersiowa – u kobiet w ciąży powiększa się macica, przesuwa się także środek ciężkości ciała, w wyniku czego, postawa ciała zyskuje pogłębioną lordozę. Dodatkowo klatka piersiowa w niewielkim stopniu unosi się, żebra się otwierają i rozciąga się mięsień prosty brzucha.
  6. Obciążenie – obciążenie to jeden z najważniejszych elementów podczas rehabilitacji mięśnia prostego brzucha. Tego rodzaju aktywność stymuluje tkankę łączną do gojenia się. Ważny jest również dobór odpowiedniej aktywności oraz ćwiczeń, które zapewnią maksimum obciążenia oraz właściwe rozprowadzenie ciśnienia śródbrzusznego.

Jak pracować z rozejściem mięśnia prostego brzucha?

Należy podkreślić, że nie ma złych ćwiczeń, są tylko nieodpowiednio dobrane do czasu oraz możliwości danej osoby. Istotne jest, aby sugerować ćwiczenia w różnych pozycjach, a także o różnym poziomie intensywności. W terapii często wykorzystuje się również urządzenia emitujące prąd o stałej częstotliwości 448 hHz, które wspierać będą napięcie mięśniowe, a także stymulować proces regeneracji tkanek. W sytuacji rozejścia mięśnia prostego brzucha powyżej 5 cm niewykluczony jest zabieg operacyjny.

Podsumowanie

Rozejście mięśnia prostego brzucha to często występujące zjawisko, szczególnie u kobiet w ciąży. Ze względu na stopień zaawansowania, może nieść za sobą pewne konsekwencje, które dotyczyć mogą samopoczucia oraz sprawności ciała. Zwykle, w wielu przypadkach skuteczna jest pomoc fizjoterapeuty z odpowiednią wiedzą oraz doświadczeniem.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *