OkiemKosmetologa

health&beauty

Zbliżenie na dłonie młodej kobiety.
CHOROBY

Atopowe zapalenie skóry (AZS)

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekły, swędzący stan zapalny skóry. Ze względu na dużą częstotliwość występowania, atopowe zapalenie skóry należy obecnie do kategorii chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Choroba bardzo często pojawia się w dzieciństwie i w dużej ilości przypadków utrzymuje się przez całe życie.

Atopowe zapalenie skóry (AZS)

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to choroba, która uwarunkowana jest czynnikami genetycznymi oraz środowiskowymi. Warto podkreślić, że osoby z AZS często borykają się z powtarzającymi epizodami pogorszenia kondycji skóry, wywołanymi przez różne czynniki takie jak stres, substancje chemiczne, zanieczyszczenia środowiska, zaburzenia hormonalne czy zmiany temperatury. Istotne są jednak warunki genetyczne, ponieważ występowanie AZS u obu rodziców daje ryzyko wystąpienia choroby u dziecka w 80%, a w przypadku, kiedy choruje jeden z rodziców ryzyko wynosi 40%.

Atopowe zapalenie skóry (AZS) – objawy

Jednym z głównych objawów AZS jest świąd skóry, a w wyniku drapania jej mogą pojawiać się nadżerki oraz przeczosy. Dodatkowo na skórze występują czerwone, zapalne plamy rumieniowe, z kolei jej struktura jest bardzo sucha. Intensywny świąd skóry, w nocy może przyczyniać się do bezsenności, zmęczenia oraz drażliwości. Ponadto u osób z AZS obserwuje się zmiany w układzie immunologicznym, które mogą prowadzić do obniżonej odporności organizmu.

Mikrobiom skóry a atopowe zapalenie skóry

Mikrobiom skóry wykazuje duży wpływ na jej kondycję. Jest to złożona społeczność mikroorganizmów takich jak bakterie, wirusy, grzyby czy roztocza, które funkcjonują na powierzchni skóry.

Zaburzony mikrobiom skóry prowadzi do wzrostu niekorzystnych mikroorganizmów powodujących stan zapalny. Ponadto może prowadzić do zwiększenia wrażliwości skóry na podrażnienia, zwiększonej odpowiedzi immunologicznej, a także nasilenia objawów AZS.

AZS w gabinecie kosmetologicznym

Wiele gabinetów kosmetologicznych oferuje szeroką gamę zabiegów pielęgnacyjnych, które ukierunkowane są na poprawę kondycji skóry z AZS, a więc nawilżanie, a także łagodzenie innych jego objawów. Warto podkreślić, że najlepsze efekty terapii skóry odbywają się na linii połączenia lekarz-kosmetolog. Istnieje wiele propozycji zabiegowych, które mogą być wykonywane w celu załagodzenia objawów atopowego zapalenia skóry. Wśród nich istotne są elementy nawilżania, oczyszczania skóry przy użyciu naturalnych kosmetyków.

Oczyszczanie skóry

Oczyszczanie to jeden z głównych elementów pielęgnacyjnych skóry, również z atopowym zapaleniem. Pomocne jest stosowanie łagodnych metod oczyszczania twarzy takich jak mleczko czy pianka do mycia, aby unikać dodatkowego wysuszenia naskórka. W tym celu ważne jest ważne jest także unikanie w pielęgnacji domowej mydeł oraz produktów o wysokim pH.

Dodatkowo, zaleca się unikania gorącej wody podczas oczyszczania twarzy. Zbyt ciepła woda przyczynia się do zaburzenia bariery hydrolipidowej skóry i dalszego jej wysuszania. W technice oczyszczania skóry twarzy, należy unikać zbyt intensywnego pocierania jej ręcznikiem, które dodatkowo będzie potęgować jej podrażnienie.

Pielęgnacja domowa

Pielęgnacja domowa to bardzo ważny aspekt w pielęgnacji skóry z AZS. W codziennym dbaniu o tego rodzaju skórę powinny znaleźć się emolienty, kremy o działaniu nawilżającym, a także inne produkty zawierające ceramidy, glicerynę, masło shea, olej z wiesiołka, olej jojoba, niacynamid, mocznik, d-panthenol oraz alantoina.

Podsumowanie

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to defekt, który wymaga holistycznego podejścia w jego terapii. Warto pamiętać, że kosmetolog może odegrać istotną rolę w poprawie kondycji skóry osoby chorej konkretnymi zabiegami pielęgnacyjnymi oraz dostosowaniem właściwej pielęgnacji domowej. Jednak w ciężkich przypadkach skóry to dermatolog będzie skuteczniejszy w swoim działaniu. Nie da się jednak ukryć, że współpraca kosmetologa i dermatologa są kluczowe w prowadzeniu terapii, która przyniesie najlepsze efekty.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *