OkiemKosmetologa

health&beauty

Młoda kobieta siedząca i uśmiechająca się
URODA

Promieniowanie niebieskie (HEV) – wpływ na skórę

Wpływ środowiska zewnętrznego oraz całego świata na organizm człowieka od dawna jest przedmiotem badań naukowców. Warto podkreślić, że otaczające nas przedmioty takie jak telefony, komputery, telewizory wywierają wpływ nie tylko na nasz organizm, ale również na kondycję skóry, a co za tym idzie wygląd zewnętrzny.

Rodzaje promieniowania

Całe światło, które widoczne jest dla naszych oczu składa się z różnych długości fal. Warto podkreślić, że w skład promieniowania, które dociera do Ziemi poza promieniowaniem ultrafioletowym wchodzi również promieniowanie podczerwone oraz promieniowanie widzialne.

Promieniowanie ultrafioletowe, które wywiera duży wpływ na funkcjonowanie organizmów żywych posiada wysoką energię i można je podzielić na trzy rodzaje UVA, UVB i UVC. Skutki ich działania różnią się między sobą i zależą od długości fali jaką się cechują.

Promieniowanie UVC

Charakteryzuje się najkrótszą długością fali, która wynosi 290 nm i w dużej części pochłaniane jest przez warstwę ozonową atmosfery. Warto podkreślić, że do powierzchni Ziemi dociera około 2% tego promieniowania.

Promieniowanie UVB

Długość fali promieniowanie UVB mieści się w przedziale 290-320 nm. W znacznej ilości pochłaniane jest oraz zatrzymywane przez chmury, a także szkło. Istotnym faktem jest to, że promieniowanie UVB aż w 90% pochłanianie jest przez naskórek, wpływa więc przede wszystkim na keratynocyty i komórki Langerhansa. Do negatywnych skutków ubocznych działania promieniowania UVB należy zaliczyć rumień oraz oparzenia słoneczne. Przenikając do warstwy podstawnej uszkadza komórki, w konsekwencji prowadząc do zmian nowotworowych. Dodatkowo przyczynia się do obniżenia odporności immunologicznej zwiększając ryzyko infekcji wirusowych oraz bakteryjnych. Warto podkreślić również jego dobre strony. Bierze udział m.in. w procesie syntezy witaminy D, która niezbędna jest do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Promieniowanie UVA

Charakteryzuje się długością fali 320-400 nm i stanowi około 9% całego promieniowania UV docierającego do Ziemi, z kolei jego natężenie jest takie samo przez cały, niezależnie od występującej pory roku. Warto podkreślić, że promieniowanie UVA jest mniej rumieniogenne, jednak w większym stopniu przyczynia się do powstawania przebarwień. Wysokie natężenie promieniowania UVA może wzmacniać odczyny rumieniowe wywołane promieniowaniem UVB.

Promieniowanie IR

Promieniowanie podczerwone cechuje się długością fali powyżej 800 nm. Należy podkreślić, że to właśnie promieniowanie IR daje odczucie ciepła i odpowiedzialne jest za udar słoneczny.

Promieniowanie widzialne

Charakteryzuje się długością fali między 380-800 nm i stanowi 36% emitowanego promieniowania. To rodzaj promieniowania, na które czułe jest ludzkie oko, powodujące widzenie barw. Stąd też wzięła się jego nazwa “widzialne”.

Promieniowanie niebieskie (HEV)

Promieniowanie niebieskie HEV mieści się w zakresie fal 380-480 nm i powszechnie znane jest jako światło niebieskie. Należy podkreślić, że ten rodzaj promieniowania może byś szkodliwe, jednak jego działanie nie ogranicza się wyłącznie do negatywnych.

Światło niebieskie należy do zakresu światła widzialnego, a jego głównym źródłem jest słońce. Jednak znane są również jego syntetyczne źródła takie jak diody LED. Warto podkreślić, że zwiększona popularność m.in. pracy zdalnej sprzyja ekspozycji naszego ciała na działanie promieniowania HEV.

Można spowodować różne stopnie wewnątrz komórkowego stresu oksydacyjnego. Szkodliwe działanie promieniowania HEV jak i promieniowania UV powiązane jest z aktywacją mechanizmów wyzwalanych przez działanie fotochemiczne, które syntezowane jest przez aktywne formy tlenu i azotu. W skórze zmniejsza się ilość karotenoidów. Ekspozycja skóry na działanie promieniowania HEV zwiększa produkcję cytokin prozapalnych w skórze. Zmiany te z kolei mogą prowokować do powstawania przebarwień, podrażnień, zaczerwienienia, świądu oraz obrzęku skóry. Dzięki temu niebieskie światło będzie stymulować proces melanogenezy, a także do wzrostu poziomu tyrozynazy.

Niebieskie światło wpływa na gen PER 1 znajdujący się keratynocytach, który reguluje rytm dobowy komórek skóry nastawionych właściwie, w nocy na proces regeneracji. Promieniowanie HEV zakłóca ten stan i może powodować odwrotny skutek.

Codzienna ekspozycja na światło niebieskie wpływa także na neurodegenerację w ośrodkowym układzie nerwowym.

Wskazówka

Światło HEV w połączeniu z kwasem aminolewulinowym zmniejsza widoczność stanów zapalnych, które ściśle powiązane są z trądzikiem pospolitym. Dodatkowo korzystnie działa na skórę z atopowym zapaleniem, na skutek zmniejszenia zaostrzeń choroby. Światło HEV wykazuje pozytywny wpływ w terapii przeciwnowotworowej. Przyczynia się do wzrostu apoptozy komórek nowotworowych oraz zmniejszenia ich migracji.

Podsumowanie

Promieniowanie HEV wykazuje zarówno pozytywne jak i negatywne działanie na ludzki organizm. Jak więc korzystać z właściwości tego rodzaju światła? Przede wszystkim warto stosować tu profilaktykę. Jeśli spędzanie czasu w towarzystwie urządzeń emitujących światło HEV jest nieuniknione, zaleca się jego skrócenie, a także stosowanie zasady 20-20. Oznacza to, że po każdych 20 minutach spędzonych przed komputerem, telewizorem czy telefonem należy poświęcić 20 sekund patrząc w inne miejsce. W celu profilaktyki zaleca się również stosowanie filtrów na ekrany monitorów, a także okulary.

Ze względu na to, że indukcja stresu oksydacyjnego jest jednym z głównych skutków działania promieniowania HEV bardzo dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z cennych właściwości antyoksydantów. Do potwierdzonych w swojej skuteczności należy zielona herbata, beta-karoten, kwas ferulowy, a także witamina C.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *