OkiemKosmetologa

health&beauty

Brzuch ciążowy i lizak
ZDROWIE

Wypadanie włosów po ciąży

Wypadanie włosów po ciąży to często pojawiający się problem wśród kobiet. Powody tego stanu są bardzo złożone, ponieważ zmiany, które podczas ciąży wpływały na poprawę kondycji włosów, po narodzinach dziecka przyczyniają się do utraty ich objętości.

Łysienie poporodowe – mechanizm

Wypadanie włosów po ciąży czyli tak zwane łysienie telogenowe jest procesem fizjologicznym, które cechuje się nagłym oraz rozproszonym wypadaniem włosów. Ze względu na charakter przebiegu wyróżnia się ostre (trwające do 6 miesięcy) oraz przewlekłe, trwające dłużej niż 6 miesięcy.

Łysienie telogenowe rozpoczyna się od 2 do 6 miesięcy od momentu zadziałania czynnika sprawczego (porodu). W wyniku tego procesu dochodzi do zwiększonej utraty włosów podczas ich mycia, czesania, suszenia. Wypadające włosy widoczne są na odzieży oraz podczas wykonywania codziennych czynności.
Ponadto zmniejszona jest objętość podczas upinania włosów, a także na głowie widoczne są rozproszone przerzedzenia.

Przyczyny łysienia

Należy podkreślić, że podczas ciąży, po porodzie oraz w trakcie karmienia piersią często dochodzi do innych skutków ubocznych w postaci niedoboru żelaza, witaminy D3, witamin z grupy B, zaburzeń hormonalnych dotyczące tarczycy, cukrzycy ciążowej czy silnego stresu. Problemy te mogą nasilić również objawy łysienia telogenowego. W tym wyjątkowym czasie należy zwrócić szczególną uwagę na swój stan zdrowia oraz samopoczucie, ponieważ do czasu kiedy nie będą wyrównane prawidłowe normy funkcjonalne, dopóty może trwać wypadanie telogenowe włosów.

Działania profilaktyczne

Okres przedporodowy

W tym momencie warto zadbać o naturalne, fizjologiczne środowisko dla wzrostu włosów. Oznacza to, że lekko kwaśne pH skóry, odpowiednia bariera hydrolipidowa skóry oraz prawidłowa mikroflora będą stanowić właściwy fundament do wzrostu nowych włosów. W tym momencie pomocne będą również preparaty trychologiczne, właściwie dobrany szampon do rodzaju skóry i potrzeb włosów. W codziennej pielęgnacji nie należy zapominać o wykonywaniu peelingu skóry głowy. Cenną wskazówką może okazać się również masaż owłosionej skóry głowy, którego celem jest poprawa mikrokrążenia, ponieważ to dzięki naczyniom krwionośnym następuje proces odżywiania mieszków włosowych.

Okres poporodowy

Okres po porodzie to moment, w którym często dochodzi do zwiększonego wypadania włosów, utraty ich objętości oraz problemu z kondycją skóry głowy. Dlatego też odpowiednia pielęgnacja skóry, w tym czasie jest niezmiernie ważna. Czas po porodzie to również dobry moment na to, żeby skupić się na zabiegach stymulowania oraz wzmacniania mieszków włosowych, jednak ważne, aby rozpocząć to po okresie karmienia piersią.

Warto podkreślić, że nadmierne wypadanie włosów po porodzie w dużej mierze naturalnie ustępuje samoistnie, wraz z upływem czasu.

W celu zadbania o kondycję włosów podczas karmienia piersią warto postawić na zdrową, zbilansowaną dietę, bogatą w witaminy i minerały takie jak witamina A,B, C oraz D, żelazo. Ponadto zaleca się unikanie stresu, który również wpływa na osłabienie kondycji włosów.

Wskazówka

Należy wiedzieć, że cały proces odzyskiwania włosów po porodzie wymaga znacznego pokładu czasu oraz cierpliwości. Włączenie oraz stosowanie regularnych, zdrowych nawyków żywieniowych, a także ewentualna konsultacja ze specjalistą może przywrócić zdrowy i piękny wygląd włosów.

Podsumowanie

Wypadanie włosów po ciąży to bez wątpienia znaczący problem wśród kobiet. Mechanizm jego powstawania jest wieloczynnikowy, jednak najważniejszą rolę odgrywają tu zmiany hormonalne zachodzące w ciele kobiety. Na zjawisko to dodatkowo może wpływać stres, zaburzony rytm dobowy snu czy niedobory żywieniowe. Należy wziąć pod uwagę fakt iż mimo, że jest to proces przejściowy nie należy go bagatelizować, a obserwować i w razie potrzeby podjąć odpowiednie działania.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *