OkiemKosmetologa

health&beauty

Wstrzykiwanie kwasu hialuronowego w usta kobiety
KOSMETOLOGIA

Kwas hialuronowy (HA)

Kwas hialuronowy (HA – Hialuronic Acid) to jeden z najbardziej popularnych związków stosowanych w kosmetologii oraz medycynie estetycznej. Ze względu na silne właściwości wiązania wody wykazuje, przede wszystkim działanie nawilżające. Jak zbudowany jest kwas hialuronowy oraz jakie inne korzyści przynosi skórze?

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy to związek chemiczny, który w sposób naturalny występuje w organizmie człowieka. Przede wszystkim zlokalizowany jest w skórze, mazi stawowej (zapobiega mechanicznym urazom, a także pomaga w przekazywaniu związków odżywczych do chrząstki), w ścianach naczyń krwionośnych oraz ciele szklistym oka. Warto podkreślić, że kwas hialuronowy należy do grupy glikozaminoglikanów (GAG), a także jest składnikiem macierzy międzykomórkowej (przestrzeń wypełniająca, w której występują również białka takie jak kolagen i elastyna). W postaci fizjologicznej kwas hialuronowy występuje w formie soli sodowej (hialuronian sodu). Wraz z wiekiem jednak jego ilość w organizmie zmniejsza się, co sprawia, że skóra staje się wrażliwa, wiotka oraz sucha.

Wskazówka

Kwas hialuronowy (HA) zbudowany jest z powtarzających się jednostek disacharydu kwasu glukuronowego i N-acetyloglukozaminy. Może osiągać duże rozmiary, zaś w warunkach fizjologicznych zawiera 2000-25000 jednostek disacharydu.

Synteza kwasu hialuronowego

Hialuronian syntezowany jest jako niezmodyfikowany polisacharyd przez trzy różne syntazy hialuronowe HAS1, HAS2, HAS3. Enzymy te są białkami transmembranowymi. Oznacza to, że znajdują się w błonie komórkowej, z kolei ich części aktywne wychodzą na zewnątrz. HAS1 jest najmniej aktywnym enzymem, jednak produkuje kwas hialuronowy o dużej masie 2x(10)5 Da do nawet 2x(10)6 Da. HAS2 katalizuje większe ilości kwasu o masie ponad 2x(10)6 Da. Z kolei HAS3 jest najaktywniejsza i syntezuje duże ilości kwasu od 2x(10)5 do 2x(10)6 Da. Podczas produkcji, kwas hialuronowy wytłaczany jest na powierzchnię błony komórkowej oraz do matrixu zewnątrzkomórkowego.

Właściwości kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy charakteryzuje się przede wszystkimi działaniem nawilżającym, ze względu na swoje silne właściwości higroskopijne. W środowisku wodnym jego cząsteczki mogą zwiększać swoją objętość aż 1000-krotnie, z kolei jedna cząsteczka kwasu hialuronowego może związać 250 cząsteczek wody. Jego działanie zatem można porównać do gąbki, która wiąże wilgoć w skórze. Ta cenna właściwość spowodowała, że stał się on cennym składnikiem kosmetyków oraz związkiem wykorzystywanym w medycynie estetycznej.

Kwas hialuronowy w kosmetologii

Kwas hialuronowy może posiadać różną masę cząsteczkową. HA o niskiej masie cząsteczkowej charakteryzuje się skuteczniejszą przenikalnością do głębszych warstw naskórka. Z kolei o wyższej masie cząsteczkowej wykazuje skłonność do tworzenia na skórze filmu, który chroni ją przed przeznaskórkową utratą wody (TEWL), a także niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Warto podkreślić, że w kosmetykach często łączy się kwasy hialuronowe o różnej masie cząsteczkowej w celu kompleksowej pielęgnacji skóry.

Kwas hialuronowy – dla kogo?

Należy podkreślić, że kwas hialuronowy przeznaczony jest w pielęgnacji każdego rodzaju skóry, ze względu na swoje łagodne oraz bezpieczne działanie. Doskonale sprawdza się w postaci maski lub serum. W szybki sposób zapewnia skórze nawilżenie, ukojenie oraz odświeżenie.

Kwas hialuronowy szczególnie polecany jest kobietom i mężczyznom:

  • ze skórą suchą lub odwodniową;
  • ze skórą narażoną na działanie promieni UV, a także innych niekorzystnych czynników zewnętrznych, które zaburzają barierę hydrolipidową skóry;
  • w okresie menopauzy, podczas której dochodzi do zwiększonej suchości skóry;
  • pracującym w klimatyzowanych lub ogrzewanych pomieszczeniach;
  • w pielęgnacji okolic oczu;
  • jako profilaktyka przeciwstarzeniowa.

Podsumowanie

Kwas hialuronowy to niewątpliwie cenny związek w kosmetologii oraz medycynie estetycznej. Dzięki swoim właściwościom higroskopijnym i nawilżającym stał się kluczową substancją w pielęgnacji każdego rodzaju cery. Wszystko to sprawiło, że wykorzystywany jest w każdej formule kosmetyków takich jak kremy, serum, maski.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *