OkiemKosmetologa

health&beauty

Zbliżenie na brzuch kobiety z blizną po cesarskim cięciu
URODA

Blizna w gabinecie kosmetycznym

Blizna to zmiana będąca następstwem uszkodzenia skóry. Ze względu na ich pochodzenie wyróżnia się kilka rodzajów blizn oraz terapie ich leczenia. Czy można skutecznie pozbyć się blizny w gabinecie kosmetycznym? Oto wskazówki.

Czym jest blizna?

Blizna to następstwo wynikające z uszkodzenia skóry, które zbudowane jest z tkanki łącznej. Blizny powstają na skutek procesu gojenia się skóry, podczas którego organizm naprawia uszkodzone tkanki przez produkcję kolagenu. Ze względu na swój wygląd wyróżnia się blizny atroficzne (zanikowe), hipertroficzne (przerostowe), keloidy (bliznowce).

Należy podkreślić, że bliznom mogą towarzyszyć zrosty, które wpływają na mobilność ruchową, a także odczucia dyskomfortu, niekiedy również bólu. Blizny mogą posiadać także różną teksturę oraz koloryt, który zależy od uszkodzenia oraz postępowania procesu gojenia. W związku z tym mogą być płaskie, wypukłe, błyszczące, matowe, różowe, czerwone lub białe.

Proces tworzenia blizny czyli jak powstaje blizna?

Pierwszym etapem jest moment uszkodzenia skóry, który może powstawać na skutek różnych czynników (oparzenie, operacja, ugryzienie, trądzik). Następnie dochodzi do pojawienia się stanu zapalnego. W wyniku uszkodzenia skóry, organizm aktywuje proces zapalny. Dochodzi wówczas do usuwania martwych lub uszkodzonych tkanek przez komórki odpornościowe. W tym samym czasie dochodzi również do syntezy kolagenu. Kolagen to białko, które stanowi główny składnik tkanki łącznej. Pełni bardzo ważną rolę w procesie gojenia, jednak jego zbyt duża ilość może prowadzić do powstawania nierównych obszarów na powierzchni skóry. W wyniku upływu czasu oraz dalszego procesu gojenia, organizm przekształca i modeluje ilość wytworzonego kolagenu. W wyniku tego procesu może dojść do zmniejszenie się rozmiaru blizny, jednak skóra nie wraca nigdy do pierwotnego wyglądu skóry.

Blizny w gabinecie kosmetycznym

W gabinetach kosmetycznych bardzo często można spotkać różnego rodzaju defekty skóry, w tym również blizny. Wśród najczęściej występujących wyróżnić można blizny:

  • potrądzikowe;
  • po cesarskim cięciu;
  • po oparzeniach.

1. Blizna potrądzikowa.

Blizny potrądzikowe mogą posiadać różne formy (przerostowe, przebarwieniowe) jednak z reguły są dość łatwe do usunięcia. Istnieje kilka metod ich redukcji. W terapii gabinetowej dobrze sprawdza się radiofrekwencja mikroigłowa, zabieg z wykorzystaniem lasera frakcyjnego oraz mezoterapia mikroigłowa. Warto podkreślić, że blizny potrądzikowe nie występują tylko na twarzy. Bardzo często zmiany te mogą lokalizować się również na dekolcie, ramionach czy plecach.

2. Blizna po cesarskim cięciu.

Cesarskie cięcie to jedna z najbardziej popularnych operacji w położnictwie. Jak każda, wiąże się jednak z ryzykiem wystąpienia pewnych powikłań. Najczęściej występującym jest rozejście się blizny macicy, co z kolei, w przypadku kolejnej ciąży, może zakończyć się kolejnym cesarskim cięciem. Warto podkreślić, że blizny po cesarskim cięciu goją się w sposób bardzo indywidualny. Niekiedy blizny te mogą tworzyć zrosty prowadząc do żylaków oraz dolegliwości bólowych. Coraz częściej po urodzeniu dziecka poprzez cięcie cesarskie jak najszybciej zaleca się kobiecie rozpoczęcie terapii manualnej z blizną. Mikoropunkturę blizny można z kolei rozpocząć po upływie 6 miesięcy.

3. Blizny po poparzeniach.

Blizny po oparzeniach przybierają różne formy oraz stopień nasilenia, które uwarunkowane jest głębokością oraz rozległością uszkodzenia. W terapii najcięższych przypadków blizny wykonuje się przeszczepy skóry.

Terapie blizn

Wybór metody redukcji blizn uwarunkowany jest jej morfologią. Istnieje bowiem kilka rozwiązań, które mogą pomóc w poprawie wyglądu skóry.

1. Masaż blizny.

Masaż blizny po zdjęciu szwów może wpłynąć na zmiękczenie jej struktury. Należy podkreślić, że mogą wykonywać go zarówno u specjalisty jak i w warunkach domowych. Terapie manualne, do których należy masaż blizny dobrze sprawdzają się w każdym momencie. Nie będzie to błędem jeśli masaż blizny zostanie wprowadzony późniejszym czasie od jej powstawania.

2. Laser.

Terapia laserowa blizny może przyczynić się do wygładzenia blizny oraz zredukowaniu jej widoczności. Terapię laserową można podzielić na ablacyjną (działa powierzchownie) lub nieablacyjną (oddziałuje na głębsze tkanki w skórze). Najczęściej wykorzystywanym laserem ablacyjnym jest laser Co2 powodujący silne odparowanie wody z naskórka oraz głębszych warstw, a także tkanek występujących ponad powierzchnią skóry. Zabieg stosuje się wyłącznie do blizn, nie keloidów, ponieważ można spowodować pogorszenie ich wyglądu i większy przerost lub też nawrót blizny. Lasery nieablacyjne przyczyniają się do niszczenia mikronaczyń, które zlokalizowane są w głębszych warstwach skóry. Zabieg polega na niszczeniu kapilarów, w celu niedotlenienia tkanki, a przez to rozjaśnienia i spłycenia blizny.

3. Mikropunktura.

Zabieg polega na nakłuwaniu blizny igłą lub kilkoma igłami, który można rozpocząć najwcześniej po upływie 6 miesięcy od jej powstawania. W połączeniu z terapią manualną wykonywaną u fizjoterapeuty może poprawić jej elastyczność oraz zadziałać remodelująco. W terapii wykorzystuje się diamentową igłę ze specjalnym szlifem, który skraca proces regeneracji blizny. Efekt w postaci zmiany kolorytu blizny widoczny jest zaraz po zabiegu.

Podsumowanie

Zarówno dziedzina kosmetologii jak i medycyny estetycznej proponuje wiele metod leczenia blizn. Zabiegi mają na celu poprawę wyglądu skóry, która uległa uszkodzeniu, na skutek działania wielu czynników. Warto podkreślić, że blizny mają bezpośredni wpływ na psychikę oraz samoocenę wpływając na obniżenie pewności siebie, szczególnie jeśli występują w widocznych miejscach. Z tego powodu lekarze i kosmetolodzy nieustannie poszukują nowych metod ich niwelacji.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *