Mezoterapia igłowa to jeden z najbardziej znanych zabiegów medycyny estetycznej, mających na celu spowolnienie procesów starzenia się skóry. W prewencji przedwczesnego starzenia się stanowi jeden z głównych rozwiązań w gabinetach urody.
Proces starzenia się skóry – przebieg
Proces starzenia się skóry przebiega w sposób dwojaki, a więc chronologicznie (fizjologicznie) i niechronologicznie (fotostarzenie). Proces ten można podzielić również na starzenie wewnątrzpochodne (właściwe), genetyczne i zewnątrzpochodne (niewłaściwe).
Pierwszy rodzaj starzenia się skóry cechuje:
- stopniowa atrofia naskórka;
- zmniejszenie ilości fibroblastów oraz komórek tucznych w obrębie naskórka;
- wydłużenie okresu przejścia komórek w naskórku (Turn Over Time);
- ścieńczeniem warstwy naskórkowej skóry;
- zmniejszonym procesem złuszczania;
- spowolnionym procesem gojenia się ran;
- zanikaniem kwasu hialuronowego, kolagenu i elastyny.
W dużym stopniu zauważalne jest to szczególnie u kobiet w okresie menopauzy. W tym czasie dochodzi do spadku poziomu estrogenów, który odpowiedzialny jest za zmiany zachodzące na każdym poziomie – naskórka, skórze właściwej oraz tkanki podskórnej. Wówczas skóra traci swoją elastyczność oraz napięcie, dodatkowo zwiększa się jej suchość i szorstkość. Zjawisko to spowodowane jest obniżoną aktywnością gruczołów łojowych i potowych.
Starzenie zewnątrzpochodne to nieco inna sytuacja. Jego postępowaniu możemy przeciwdziałać poprzez m.in. unikanie palenia papierosów czy rezygnując z opalania się (negatywnie działanie promieniowania UV).
Przygotowanie skóry do mezoterapii igłowej
Przygotowanie skóry do zabiegów medycyny estetycznej jakim jest mezoterapia igłowa jest niezwykle ważne. Przed tego rodzaju terapią należy mieć na uwadze fakt, że aby skóra mogła prawidłowo funkcjonować jej wewnętrzne środowisko (skóra właściwa) powinna mieć odpowiednie warunki oraz parametry biochemiczne. Jeśli jednak jest ono zaburzone czyli nie ma wystarczającej ilości kwasu hialuronowego, włókien kolagenowych czy innych składników aktywnych negatywnie wpływa to na wygląd skóry jak i na efekty ostateczne wybranej terapii.
Mezoterapia igłowa – koktajle mocy
Aby zabieg mezoterapii igłowej przyniósł oczekiwane efekty należy właściwe dobrać składniki aktywne do potrzeb skóry. Składniki aktywne można dobierać pod kątem ich składu jak również działania, z kolei odpowiedni sposób ich podania warunkuje zadowalające efekty zabiegu.
Wśród technik podawania substancji aktywnych w zabiegach mezoterapii igłowej wyróżnia się:
- metodę śródnaskórkową – najbardziej powierzchowna, brak krwawienia, stosowana w zabiegach rewitalizacji skóry;
- metodę mikropęcherzyków – związki podawane na granicy skórno-naskórkowej, wkłucie na głębokości 1 mm;
- metodę nappage – technika stosowana głównie przy terapii łysienia, cellulitu, rozstępów, a także biorewitalizacji skóry, działanie śródskórne (2-4 mm);
- metodę punktową – polega na głębokim śródskórnym lub podskórnym podawaniu substancji.
Warto podkreślić, że mezoterapia igłowa przyczynia się do pobudzenia dwóch procesów fizjologicznych:
- biostymulację – jej zadaniem jest aktywacja biologicznych funkcji w skórze oraz aktywację fibroblastów do syntezy kolagenu i elastyny;
- biorekonstrukturyzację – polega na działaniu czynników zapalnych, które w sposób kontrolowany przyczyniają się do odbudowy składników skóry.
Najczęściej wykorzystywane składniki koktajli młodości:
- kwas hialuronowy (HA);
- witamina E;
- witamina A;
- aminokwasy;
- koenzym Q10;
- flawonoidy.
Podsumowanie
Mezoterapia igłowa to zabieg z zakresu medycyny estetycznej, który zapewnia skórze szerokie działanie poprawiające wygląd skóry. Ze względu na dużą różnorodność wykorzystywania koktajli młodości zabieg mezoterapii igłowej pozytywnie działa na wiele defektów skóry takie jak: ziemisty koloryt skóry, skóra sucha, zmęczona, zmiany trądzikowe, cellulit czy wypadanie włosów.