OkiemKosmetologa

health&beauty

Kobieta z maską na połowie twarzy
KOSMETOLOGIA

Retinoidy w kosmetologii

Retinoidy w kosmetologii posiadają szerokie zastosowanie. Do ich właściwości należy m.in. przyspieszenie procesu odnowy naskórka, zmniejszanie nadmiernego rogowacenia, stymulacja odnowy włókien kolagenowych, zmniejszenie zmarszczek poprzez ich wygładzenie, a także niwelacja przebarwień. Tak wszechstronne działanie retinolu wynika z jego powinowactwa do odpowiednich receptorów w komórkach naskórka, a także skóry właściwej.

Retinoidy – jak wybrać odpowiedni produkt?

Retinol w kosmetologii występuje głównie w postaci estrów. Tak zwana estryfikacja prowadzi do stabilizacji cząsteczki retinolu, a także zwiększa jego tolerancję przez skórę. Należy podkreślić, że estry retinolu wymagają procesu aktywacji w skórze, poprzez rozpad wiązania estrowego. Jedną z najbardziej popularnych form występujących w kosmetykach typu serum, kremy, emulsje czy maści jest palmitynian retinylu. Warto zaznaczyć, że forma ta rozpuszczalna jest w tłuszczach i dobrze penetruje warstwy naskórka. Wykazuje również subtelne działanie (0,05-0,2 %) w związku z tym może być wykorzystywany w kosmetykach do codziennej pielęgnacji cery. Preparaty o wyższych stężeniach, z kolei przeznaczone są do pielęgnacji profesjonalnej, w gabinetach kosmetycznych.

Retinol – bezpieczne stosowanie

Stosowanie retinolu wymaga właściwej ochrony oraz pielęgnacji skóry. Ponadto, warto podkreślić, że sam retinol wrażliwy jest działanie światła oraz tlenu. W związku z tym jego opakowania należy dokładnie zamykać oraz przetrzymywać w ciemnym miejscu.

Bardzo istotnym krokiem w stosowaniu retinoidów jest unikanie wystawania skóry na działaniem promieni słonecznych. W ciągu dnia zawsze należy aplikować krem z ochroną UV SPF 40-50.

Wskazówka

Retinol w dużych dawkach działa teratogennie. Oznacza to, że nie zaleca się kuracji retinolem, szczególnie ogólnoustrojowych, w czasie przygotowywania się do ciąży i karmienia piersią.

Działanie retinolu

Należy podkreślić, że o skuteczności działaniu retinoidów, a także jego przyswajalności przez skórę decyduje m.in. jego postać chemiczna oraz stężenie.

Wśród głównych właściwości retinoidów wyróżnić można:

  • regulacja procesów zachodzących w naskórku – spowolnienie nadmiernej proliferacji lub przyspieszenie jej, gdy proces nie następuje we właściwym tempie;
  • pogrubienie warstwy ziarnistej naskórka;
  • zmniejszenie widoczności przebarwień;
  • pobudzenie odpowiedzi immunologicznej;
  • regulacja procesu złuszczania w przewodach gruczołów łojowych;
  • pobudzenie produkcji kolagenu I,III i VII oraz elastyny;
  • wzrost angiogenezy (proces tworzenia się naczyń włosowatych).

Zewnętrzne stosowanie retinoidów na skórę sprawia, że staję się ona gładka, a przez to bardzo przyjemna w dotyku. Dodatkowo, gołym okiem widoczne jest zmniejszenie ilości zaskórników oraz spłycenie rozszerzonych porów skóry. Koloryt cery wyrównuje się, dzięki czemu skóra wygląda na zdrową i wypoczętą. Retinoidy stosowane na skórę spłycają zmarszczki oraz głębokie bruzdy, a sama skóra staje się bardziej elastyczna. Działanie retinoidów opiera się więc na działaniu przeciwstarzeniowym (odmładzającym) jak i przeciwtrądzikowym.

Podsumowanie

Retinoidy oraz kosmetyki je zawierające to doskonała forma pielęgnacji skóry pod kątem jej odmłodzenia oraz zatrzymania oznak starzenia się. Pomagają zniwelować powstałe już zmiany związane z wiekiem i co ważne zapobiegają powstawaniu nowych. Retinoidy regulują podział komórek, dzięki temu umożliwiają zachowanie młodszego wyglądu. Nie można pominąć również działania przeciwtrądzikowego retinoidów, które stosowane są w wyższych stężeniach ogólnoustrojowo.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *